czas czytania: 2 min materiał partnera

Budowa domu – jakie pokrycia dachowe mają do wyboru współcześni inwestorzy?

dom jednorodzinny

Dach jest oczywistą wizytówką każdego domu jednorodzinnego. Pewnie dlatego tak wiele trudności przysparza inwestorom wybór materiałów, które posłużą za jego pokrycie. Zdecydowanie najbardziej wymagającym elementem każdego procesu jest znalezienie materiału, który charakteryzowałby się idealnym stosunkiem ceny do jakości. Z czego konkretnie mogą wybierać współcześni klienci?

Pokrycia ciężkie – dachówka ceramiczna i cementowa

Dachówki ceramiczne cieszą się ogromną popularnością ze strony inwestorów, bez względu na wciąż zmieniającą się modę. Jest to materiał charakteryzujący się ogromną wytrzymałością na trudne warunki atmosferyczne, ze szczególnym uwzględnieniem wilgoci oraz promieni ultrafioletowych. Dachówki ceramiczne produkowane są w dziesiątkach wariantów, jeśli chodzi o kształt i setkach, jeżeli chodzi i kolor. Stwarza to wręcz nieograniczone możliwości aranżacji dachu, pod konkretną koncepcję estetyczną. Niemniej jednak popularna ceramika nie należy do rozwiązań najtańszych, co może być wyraźną przeszkodą dla niektórych inwestorów.

Alternatywą dla dachówek ceramicznych są te, produkowane z betonu. Choć cechują się równie dobrymi parametrami wytrzymałościowymi w zakresie ewentualnego przemarzania, to nie są one jednak wykonane z taką precyzją, jak ceramika. Szczególnie widoczne jest to po dokładniejszym przyjrzeniu się dolnej krawędzi. Co ważne, ten sam dach wykonany z dachówek betonowych może być aż o kilka tysięcy złotych tańszy niż ten, wykonany z dachówek ceramicznych. Wśród jakich jeszcze pokryć mogą wybierać inwestorzy?

Pokrycia lekkie – blachodachówka arkuszowa i modułowa

W rodzinie pokryć lekkich, którzy waga 1m2 oscyluje w granicach 4-5 kg, znaleźć można przede wszystkim różnego rodzaju blachodachówki. Właściciele dachów dwuspadowych powinni rozważyć zakup tradycyjnej blachodachówki ciętej na wymiar z arkusza. To trwałe i przede wszystkim idealnie zoptymalizowane rozwiązanie, zapewniające szybki montaż i niskie koszty.

Na dachach wielospadowych, czyli tam, gdzie ma się do czynienia ze znaczną ilością cięcia, znacznie lepiej zdecydować się na blachodachówkę modułową. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary pokrycie to może być ułożone zarówno sprawnie, jak i bez konieczności przejmowania się ilością odpadu montażowego.

Jednakże żadne pokrycie dachowe nie będzie prezentowało się zjawiskowo, jeśli nie zostanie poprawnie zamontowane. W tej kwestii zdecydowanie najlepiej zaufać najbardziej doświadczonym firmom budowlanym, do których zdecydowanie zalicza się ta, prowadzona przez Bogumiła Siemińskiego. Wszyscy zainteresowani mogą liczyć tu nie tylko na profesjonalne wykonawstwo, ale także na rzetelne doradztwo i bardzo atrakcyjne ceny.