Budowa domu jednorodzinnego – dlaczego warto zdecydować się na pokrycie dachowe z ceramiki?

Materiał partnera
2019-09-20

Wymarzony dom buduje się zazwyczaj raz w życiu. Dlatego właśnie tak wiele uwagi poświęca się nie tylko zastosowaniu odpowiedniej jakości materiałów, ale także szeroko rozumianym wyznacznikom estetycznym. Ogromny wpływ na ostateczny wygląd budynku ma przede wszystkim pokrycie dachowe. Na jakie rozwiązanie zdecydować się, aby w pełni spełniało ono nasze wstępne wyobrażenie o domu jednorodzinnym?

Dachówki ceramiczne – cechy charakterystyczne

Rozwiązaniem, które cieszy się od lat największą popularnością wśród polskich klientów, są oczywiście dachówki ceramiczne. Jakim wyznacznikom zawdzięczamy taki stan rzeczy? Chodzi przede wszystkim o to, iż ceramika należy do tej grupy materiałów budowlanych, która z powodzeniem stosowana jest od tysięcy lat. Zakup dachówki ceramicznej to gwarancja wytrzymałości na ewentualne uszkodzenia mechaniczne oraz trudne w naszej strefie klimatycznej warunki środowiskowe. Dachówki tego typu występują w ogromnej gamie kolorystycznej, co sprzyja ich indywidualnej aranżacji. Na specjalną uwagę zasługuje również ilość dostępnych kształtów. Wśród podstawowych modeli wyróżnić można dachówki płaskie, karpiówki, holenderki oraz dachówki typu śródziemnomorskiego o bardzo wysokim przetłoczeniu fali. W zdecydowanej większości przypadków dachówki ceramiczne produkowane są w wersji matowej oraz glazurowanej i to właśnie ta druga opcja najlepiej sprawdza się w sytuacjach, gdy budynek znajduje się nieopodal dużego zbiornika wodnego lub lasu. Kolejną cechą dachówek ceramicznych jest jakość wykończenia, która sprawia, że każdy dach będzie prezentował się absolutnie zjawiskowo. Dzięki wykorzystaniu technologii zamka górnego oraz bocznego dachówki ceramiczne należą również do najszczelniejszych rodzajów pokryć. Co jeszcze warto wiedzieć na ich temat?

Dachówki ceramiczne a kwestia przygotowania połaci

W tym miejscu warto zaznaczyć, iż nawet teoretycznie najlepsza pod względem technicznym dachówka nie spełni swojej funkcji, jeżeli zostanie ułożona na niewłaściwie przygotowanej połaci. Dlatego właśnie na wykonawcy spoczywa ogromna odpowiedzialność, szczególnie jeśli idzie o montaż konstrukcji dachowej, deskowanie oraz precyzyjne rozbicie łat i kontrłat, które stanowią stelaż dla pokrycia zasadniczego. Aby mieć pewność, że wszystko zostanie zaplanowane i wykonane z troską o najmniejszy nawet detal, zdecydowanie warto postawić na najbardziej doświadczone firmy budowlane, do których zalicza się Eko-bud. Dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz umiejętności podejścia do każdego ze zleceń w sposób indywidualny firma postrzegana jest obecnie jako jedna z najrzetelniejszych w swoim regionie. Wszyscy zainteresowani mogą liczyć nie tylko na sprawne przeprowadzenie prac dekarskich, ale także na kompleksową budowę całego obiektu, zarówno do stanu surowego, jak i tego pod klucz.  Choć dachówka ceramiczna nie należy do rozwiązań najtańszych na rynku, wszelkie wydatki należy traktować w ramach szeroko zakrojonej inwestycji, która na pewno szybko się zwróci.