Planując budowę nowego budynku czy też renowację zabytkowej kamienicy trzeba pomyśleć nad fachową pomoc, a tym przypadku będzie to oczywiście architekt wraz z biurem projektowym. Efekt końcowy zależy od wielu czynników, na które mamy pośrednio wpływ – wybierając właściwe biuro architektoniczne, które pomoże nam w pracach budowlanych. Jak więc wybrać właściwe i czym tak naprawdę zajmują się architekci? 

Projekty dopasowane do potrzeb 

Branża budowlana to jedna z najprężniej działających, ale też i najbardziej konkurencyjnych. Ciężko odnaleźć się w licznych ofertach – architekci, studia projektowe i biura architektoniczne powstają jak grzyby po deszczu, a w miastach rosną w oczach nowe bloki czy domy jednorodzinne. Komu więc powierzyć los naszych planów? Dobre biuro projektowe, które wzbudza zaufanie to przede wszystkim konglomerat zbudowany z wiedzy, doświadczenia oraz wypracowanego stylu architektonicznego. Dzięki temu efekt końcowy będzie unikalny, ale niepozbawiony cech ważnych dla nas. 

Każdy projekt rozpoczyna się od ustalenia, jaki budynek chcemy postawić, jakie ma spełniać funkcję i jaki styl życia prowadzimy, wszystko to ma wpływ na plany architektoniczne. Jeżeli troszczymy się o środowisko to architekt może nam doradzić dom energooszczędmy, a jeśli myślimy o zakładaniu rodziny to plany przyszłego domu zostaną odpowiednio zmodyfikowane. Dlatego warto każdy pomysł skonsultować w biurze projektowym. Owszem, wymaga to pewnych nakładów finansowych, ale lepiej zrobić coś raz i porządnie, niż „oszczędzić” co nieco, ale zaplanować i zbudować dom zupełnie niefunkcjonalny. 

Stawianie domu tak naprawdę zaczyna się na długo przed wbiciem szpadla po raz pierwszy w ziemie na działce, na której stanie budynek. Liczne pozwolenia, zgody i inne dokumenty, które są niezbędne do tego, aby zacząć budowę, mogą nam umknąć w wirze obowiązków, a opieka biura architektonicznego pozwoli uniknąć problemów natury biurokratycznej. 

Jak wybrać biuro architektoniczne? 

Jeżeli nie możemy liczyc na polecenia od znajomych to poszukiwania trzeba rozpocząc w interecie. Dobrze jest zwrócić uwagę na portfolio interesującej nas firmy oraz opinie klientów, jednak te akurat warto brać z dystansem – w Sieci nie brakuje trolli. Dobrym wyznacznikiem jakości oferowanych usług jest oczywiście staż pracy, a także wykształcenie – zawsze lepiej powierzyć stawianie budynku absolwentowi wydziału architektury, niż osobie po dwuletnim kursie. Doświadczenie zdobyte podczas wieloletniej działalności w branży gwarantuje profesjonalne, ale i realistyczne podejście do klienta – architekt z doświadczeniem doradzi rozwiązania warte uwagi oraz odradzi te z góry skazane na porażkę. 

Dobrym przykładem takiego fachowca w dziedzinie architektury jest Marek Schab, który od 1995 roku prowadzi biuro projektowe A-Graf, które w 2003 roku przeniosło się na krakowskie Stare Podgórze. Najlepszą weryfikacją, czy warto podjąć się współpracy z upatrzoną przez nas firmą jest spotkanie – jeśli coś „kliknie”, oferta nam pasuje, a cena jest zadowalająca to znaleźliśmy idealne biuro architektoniczne.