Wymarzony dom to zazwyczaj inwestycja na całe życie. Nie powinien dziwić zatem fakt, że przyszli właściciele tak wiele uwagi poświęcają zarówno kwestiom estetycznym, jak i tym dotyczącym komfortu użytkowania dostępnej przestrzeni. Co do zasady, każdy zainteresowany może zdecydować się na skorzystanie z 2 opcji. Pierwszą z nich są projekty gotowe, a drugą natomiast – indywidualne. Co zatem warto wiedzieć o dostępnych rozwiązaniach?

Jakie są zalety i wady projektów gotowych?

Inwestorzy planujący budowę domu jednorodzinnego mogą zetknąć się przede wszystkim z niezwykle rozbudowaną ofertą projektów gotowych. Popularność tego rozwiązania wynika przede wszystkim ze względów praktycznych. Jakich konkretnie? Chodzi oczywiście o to, iż projekty tego typu umożliwiają dokładne sprawdzenie, w jaki sposób będzie prezentował się wybrany dom. Fakt ten dotyczy zarówno samej zewnętrznej estetyki budynku, jak i rozkładu poszczególnych pomieszczeń, wykorzystanego systemu ogrzewania lub użytych materiałów.

Projekty gotowe gwarantują również inwestorom natychmiastowy dostęp do szacunkowych kosztów każdego etapu budowy. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż wskazane wartości mają charakter uśredniony, a rzeczywiście poniesione wydatki, mogą się od nich różnić. Niemniej jednak znacząco pomaga to zabezpieczyć niezbędne środki finansowe. Wybór projektu gotowego to także najlepsza opcja w sytuacji, w której inwestorom zależy na czasie.

Od momentu zamówienia do otrzymania dokumentów, mija zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin. Oczywiście nie jest to rozwiązanie pozbawione również wad. Za największą z nich uznaje się relatywnie małą elastyczność w zakresie wprowadzania zmian. Możliwość taka jak najbardziej istnieje, aczkolwiek przyszli właściciele nie mogą pozwolić sobie na zbyt wiele. Co jeszcze warto wiedzieć?

Kiedy zdecydować się na projekt indywidualny?

Wymagania inwestorów względem nowych domów nie tylko nieustannie się zmieniają, ale także rosną z roku na rok. Pomimo że gama projektów gotowych jest ogromna, to nie zawsze udaje się znaleźć obiekt idealnie wpisujący się w indywidualne wymagania. Czasami przeszkodą jest rozlokowanie pomieszczeń, a czasami sama ich wielkość. Problematyczne bywają także kwestie związane z kątem nachylenia połaci dachowej, ilością stolarki otworowej czy ze sposobem wykonania tarasu. Dlatego też klienci, którzy marzą o tym, aby dom spełniał ich oczekiwania dosłownie pod każdym względem, powinni zdecydować się na wykonanie projektu od podstaw.

W tym celu należy poprosić o pomoc doświadczonych specjalistów z dobrego Biura Projektowego. Opcja ta zapewnia przede wszystkim czynny udział w tworzeniu nowego domu i gwarantuje możliwość wskazania architektowi spraw, na których zależy nam najbardziej. Ze względów oczywistych czas oczekiwania na tego typu projekt jest znacznie dłuższy, dlatego decyzję tę warto podjąć z odpowiednim wyprzedzeniem. Wbrew powszechnie panującej opinii wykonanie projektu indywidualnego, nie jest znacznie droższe od rozwiązania gotowego.