Czy wiesz, że według danych statystycznych, prowadzonych przez GUS, coraz więcej Polaków decyduje się na wzniesienie domu jednorodzinnego? W zestawieniu z sytuacją sprzed kilkunastu lat, liczba wydanych pozwoleń na rozpoczęcie prac budowlanych, zdecydowanie wzrosła. Wynika to przede wszystkim z poprawy sytuacji ekonomicznej oraz z coraz popularniejszego trendu – mieszkania poza miastem. Przeczytaj, czy warto zdecydować się na budowę domu pod klucz czy lepiej wybrać metodę gospodarczą.

Budowa domu pod klucz – na czym polega?

Najprościej definiując, budowa domu jednorodzinnego pod klucz, polega na zleceniu jednej firmie budowlanej np. przedsiębiorstwu TOMBUD, prowadzonemu przez Tobiasza Osińskiego, realizacji całego przedsięwzięcia. Oznacza to, że inwestor: wybiera projekt, ustala szczegóły wykończenia, podpisuje umowę i czeka na efekt finalny. W trakcie budowy, nie musi więc się niczym stresować i – nawet w małym stopniu – angażować. Przyszły właściciel domu musi się zjawić jedynie w dniu odbioru. Wówczas wnętrza są już gotowe do zamieszkania – stopień wykończenia lokum jest zależny od zawartej umowy, najczęściej jednak znajdują się już tam podstawowe wyposażenie.

Metoda gospodarcza czy budowa pod klucz – którą wybrać?

Alternatywą dla budowy pod klucz jest metoda gospodarcza -  wówczas inwestor zobowiązuje się brać czynny udział w procesie stawiania obiektu. Innymi słowy, musi on przejąć część obowiązków, które – w przypadku budowy pod klucz – należą do generalnego wykonawcy. Zatem, samodzielnie musi zakupić i dostarczyć wszystkie niezbędne materiały, poszukać i nawiązać współpracę z poszczególnymi firmami, a także pomagać w prostych czynnościach. Niestety, metoda gospodarcza jest uznawana za mniej opłacalną – w porównaniu do budowy pod klucz. Generuje bowiem większe koszty i wymaga poświęcenia znacznej ilości czasu.  W związku z tym, coraz więcej osób decyduje się na nawiązanie współpracy z generalnym wykonawcą.

Generalny wykonawca domu – jakie są jego zadania?

Warto być świadomym, że kluczowym dokumentem, określającym kompetencje generalnego wykonawcy jest umowa. Niemniej jednak, w większości przypadków, do jego obowiązków można zaliczyć:

  • zatrudnianie podwykonawców i koordynowanie ich pracy,
  • przestrzeganie terminów prac i wykonywanie norm budowlanych,
  • dostarczanie materiałów na plac budowy – warto zaznaczyć, że firmy ogólnobudowlane często mają możliwość uzyskania niezbędnych materiałów w nieco niższej cenie niż osoba prywatna, co – analogicznie – wiąże się z możliwością oszczędności.