Podstawowym zadaniem klimatyzatora jest zapewnienie jego użytkownikom komfortu, dzięki utrzymywaniu w pomieszczeniu wybranej temperatury. Pozwala on także poprawić jakość powietrza i utrzymać jego odpowiednią wilgotność. Na rynku dostępne jest jednak wiele typów klimatyzatorów, a jednym z nich są klimatyzatory kanałowe. Sprawdź, jak zbudowany jest ten rodzaj klimatyzacji i jakie jest jego  zastosowanie.

Jak zbudowana jest klimatyzacja kanałowa?

Klimatyzacja kanałowa zbudowana jest z systemu kanałów, przechodzących przez cały chłodzony za jej pomocą budynek. Instalacja ta przechodzi przez ściany oraz strop. Kanały mogą mieć kształt prostokątny lub okrągły – w zależności od konstrukcji budynku.

Montaż klimatyzacji kanałowej jest dość skomplikowany, ponieważ wiąże się z wykonaniem odpowiednich przepustów, dlatego najlepiej zdecydować się na nią już w fazie  projektowania budynku, szczególnie gdy będzie to piętrowa konstrukcja. Specjaliści od montażu klimatyzacji, tacy jak firma MS Profil mogą jednak wykonać taką instalację także w istniejącym już budynku.

Klimatyzacja kanałowa wyróżnia się spośród innych typów klimatyzacji również faktem, że urządzenie sterujące – klimatyzator musi zostać umieszczony w osobnym pomieszczeniu. Należy pamiętać o tym, decydując się na montaż tego typu klimatyzacji.

Działanie klimatyzacji kanałowej

Klimatyzacja kanałowa zapewnia świeże, rześkie oraz czyste powietrze w pomieszczeniach, a także pozwala na ustalenie w nich optymalnej temperatury. Powietrze chłodzone przez ten system klimatyzacyjny rozprowadzane jest po całym budynku za pośrednictwem kanałów. Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu oraz wykonaniu tej instalacji można za jej pomocą schładzać pomieszczenia zarówno w całym budynku, jak i w jego poszczególnych sekcjach.

Co ważne, na rynku dostępne są różne rodzaje klimatyzatorów kanałowych:

  • klimatyzatory kanałowe inverterowe,
  • a także klimatyzatory kanałowe wysokiego, średniego i niskiego sprężu.

Zastosowanie i największe zalety klimatyzacji kanałowej

Klimatyzacja kanałowa doskonale sprawdza się do chłodzenia powietrza w większych powierzchniach:

  • w biurowcach,
  • w restauracjach,
  • w hotelach,
  • w salonach,
  • w urzędach,
  • w placówkach medycznych - gabinetach lekarskich, szpitalach oraz przychodniach.

Stosuje się ją również w innego typu  lokalach usługowych czy domach mieszkalnych.

Jest ona niewidoczna i nie zajmuje miejsca - w pomieszczeniach widoczne są jedynie kratki zamontowane w suficie bądź na ścianie. Co więcej, nie wpływa ona na wystrój wnętrza oraz gwarantuje cichą pracę.