Niektóre tereny wymagają zabezpieczenia przed osuwaniem się ziemi. Dobrze sprawdzą się tu mury oporowe budowane przez firmę Unibruk z Rybnika. Mogą być traktowane jako ogrodzenie, element małej architektury lub skalniaki. Do ich wznoszenia używa się materiałów dobrej jakości i dających trwałe rezultaty. Warto też pamiętać, że budowa takiego rodzaju ogrodzeń wymaga pozwolenia i przedstawienia odpowiednich projektów.

Co to jest mur oporowy?

Mur oporowy to konstrukcja budowlana podtrzymująca nasyp ziemi i zapobiegająca osuwaniu się jej. Służy do zabezpieczenia fundamentów, budowy podjazdu, zmniejszania stoków w niewielkich ogrodach lub do stworzenia tarasów na pochyłej działce. Mur oporowy jest także ciekawym elementem architektury, urozmaicającym otoczenie i w funkcjonalny sposób dzielący przestrzeń. Najczęściej tego typu ogrodzenia stawia się na terenach górzystych. Mury oporowe buduje się także wzdłuż płotów lub w ogrodach tarasowych. Wznoszeniem takich konstrukcji specjalizuje się firma Unibruk z Rybnika specjalizująca się również w brukowaniu chodników, podjazdów samochodowych, parkingów i tarasów.

Pozwolenie na budowę muru oporowego

Najważniejszą funkcją muru oporowego jest zabezpieczenie terenu przed osuwaniem się ziemi. W takim przypadku konieczne jest uzyskanie pozwolenia i dostarczenie do urzędu projektu zagospodarowania terenu sporządzony na obecnie obowiązującej mapie i projektu architektoniczno-budowlanego. Dokumenty te musi wykonać osoba znająca się na projektowaniu konstrukcji budowlanych. Pozwolenie trzeba uzyskać niezależnie od wysokości muru oporowego i tego, czy będzie on elementem małej architektury. W przypadku samowoli budowlanej i kontroli może zapaść decyzja o rozbiórce muru postawionego bez zdobycia odpowiednich dokumentów.

Z czego wybudować mur oporowy?

Mury oporowe wykonuje się z wielu rodzajów materiałów. Mogą być to cegły klinkierowe, łupki, kamień, otoczaki, drewno, beton lub półfabrykaty. Materiał dobiera się do możliwości finansowych, upodobań estetycznych oraz wyglądu i elewacji budynku. W przedsiębiorstwie budowlanym Unibruk z Rybnika profesjonaliści chętnie doradzą, który budulec na mur oporowy będzie najlepszy. Najlepsze efekty i najbardziej trwały rezultat zapewniają granit, kamień i piaskowiec. Mury wykonane z tych materiałów podnoszą także wartość całej nieruchomości i zapewniają oryginalny wygląd otoczeniu. Wymienione materiały mogą posłużyć także do budowy skalniaków, schodów lub wysokich rabat, które urozmaicą kształt muru oporowego.