Wzniesienie domu jednorodzinnego proces składający się z wielu etapów. Do najważniejszych zalicza się budowa elementów konstrukcyjnych, takich jak np. fundamenty, ściany, stropy. Prace w tym zakresie wykonane muszą być zgodnie z założeniami projektowymi – w innym przypadku może się okazać, że konstrukcja jest niestabilna, a korzystanie z niej jest niebezpieczne.

Wznoszenie fundamentów i słupów żelbetowych

Podstawą każdego domu są fundamenty. Obecnie najczęściej przygotowuje się je na dwa sposoby: umieszczając w wykopie zbrojone ławy betonowe lub wykonując płytę fundamentową. Przy pierwszym rozwiązaniu tworzy się specjalne szalunki, które w przypadku płyty zastępuje termoizolacja. W obu typach fundamentów ważna jest też izolacja przeciwwilgociowa. Po zrealizowaniu wszystkich etapów wznoszenia fundamentów można przystąpić do dalszych prac związanych z wykonaniem kluczowych elementów konstrukcyjnych domu.

Zaliczają się do nich słupy żelbetowe, bez których nie jest możliwe m.in. zbudowanie stabilnego stropu wychodzącego poza obrys obiektu. Podobnie jak ławy fundamentowe, słupy wymagają właściwego zbrojenia. Przygotuje je firma Uni-Kon, która zajmuje się wznoszeniem wszystkich najważniejszych elementów konstrukcyjnych domów wielo- i jednorodzinnych. Skonstruowane w sposób odpowiedni słupy żelbetowe dają zatem dodatkową stabilność całemu budynkowi. Dzięki nim można też ułożyć wspomniany strop sięgający poza główną bryłę domu. Czym dokładnie są stropy?

Jak buduje się stropy, mury i elewacje?

Zanim jednak fachowcy rozpoczną etap budowy domu związany z układaniem stropów, konieczne jest wzniesienie ścian fundamentowych. Ich wysokość nie sięga najczęściej 50 cm ponad poziom gruntu. Są one konieczne zarówno w domach z ławami fundamentowymi, jak i w budynkach opartych na płytach z betonu. Następnym etapem i kolejnym elementem konstrukcyjnym są mury, czyli ściany zewnętrzne. W tym zakresie inwestorzy najczęściej wybierają murowanie bloczków betonowych.

W tej części wznoszenia domu kształtuje się też elewacja. To część zewnętrzna ścian nośnych, która po odpowiednim wykończeniu staje się kluczowym w aspekcie wizualnym elementem budynku mieszkalnego. Zanim jednak rozpoczniemy prace wykończeniowe, fachowcy przygotują także stropy. To właśnie za ich pomocą oddziela się poszczególne kondygnacje. Strop stanowi zatem jednocześnie sufit i podłogę, a przenoszone przez niego obciążenia w trakcie użytkowania domu są spore. Również i ten element konstrukcyjny musi zatem zostać wykonany ze sporą precyzją i zgodnie z projektem domu.