Betonowa kostka brukowa cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony inwestorów, a taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z uniwersalności wykorzystania samego produktu. Choć materiał ten kojarzony jest głównie z zastosowaniem na posesjach prywatnych, to warto wiedzieć o tym, iż równie dobrze sprawdzi się podczas prac związanych z budową towarzyszącej infrastruktury drogowej takiej jak np. parkingi. Co zatem trzeba wiedzieć na ten temat?

Dlaczego akurat beton?

Jedną z najistotniejszych zalet betonowej kostki brukowej jest jej ponadprzeciętna wytrzymałość. Mowa tutaj zarówno o wysokiej odporności na ewentualne uszkodzenia mechaniczne w tym m.in. na pęknięcia, jak i wpływ warunków atmosferycznych, które akurat w naszej strefie klimatycznej potrafią być bardzo wymagające. Kostka tego typu doskonale poradzi sobie z oddziaływaniem wilgoci, wody deszczowej, promieni ultrafioletowych, a także mrozu. Wykorzystanie kostki betonowej podczas prac drogowych stanowi również najlepszą gwarancję długiej żywotności stworzonej nawierzchni, która ponadto nie wymaga przeprowadzania żadnych specjalistycznych prac konserwacyjnych.

Betonowa kostka brukowa produkowana jest również w bardzo rozbudowanej gamie kolorów i kształtów, co umożliwia stworzenie nawet najbardziej wymyślnych aranżacji. I choć w przypadku parkingów kwestia ta nie wydaje się kluczowa, to nie da się nie zauważyć, iż włodarze miast coraz więcej uwagi poświęcają estetycznemu wymiarowi inwestycji. Próżno również szukać na rynku asortymentowym produktu, który charakteryzowałby się tak znakomitym stosunkiem ceny do jakości. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jakie są najważniejsze kwestie techniczne?

Betonowa kostka brukowa to materiał budowlany, o którym zdecydowanie można powiedzieć, że jest mu bardzo blisko do ideału. Niemniej jednak nawet najdroższy i najszlachetniejszy wyrób nie spełni swojej funkcji, jeśli zostanie nieodpowiednio położony. W tym przypadku kluczem do sukcesu jest właściwe przygotowanie terenu i dopasowanie rodzaju podsypki do zakładanych obciążeń maksymalnych. Jeżeli trakt komunikacyjny przeznaczony jest dla pojazdów o masie do 3,5 tony, to bez żadnych obaw można wykorzystać piasek lub żwir. Cel działania stanowi oczywiście zabezpieczenie elementów przed zapadaniem się do gruntu pod własnym ciężarem.

Jak podkreślają specjaliści z firmy Hodo, absolutnie nie powinno się bagatelizować spraw związanych z wyborem optymalnej grubości kostki brukowej. W przypadku parkingów nie powinna mieć ona mniej niż 6 centymetrów. Jeżeli jednak parking ma być przeznaczony dla wszystkich typów pojazdów, w tym ciężarowych, to z technicznego i jednocześnie praktycznego punktu widzenia trzeba zainwestować w kostkę o grubości od 8 do nawet 10 centymetrów.

Komu zlecić wykonanie trwałej nawierzchni?

Przedsiębiorstwo Hodo Sławomir Kłobski od lat zajmuje się wykonywaniem trwałych nawierzchni drogowych. Firma budowlana specjalizuje się także w remontach i naprawach nawierzchni. Wykwalifikowani fachowcy wykonują nawierzchnie asfaltowe oraz nawierzchnie z kostki betonowej. Przedsiębiorstwo budowlane dysponuje odpowiednim sprzętem i zapleczem technicznym, gwarantując najwyższą jakość wykonania. Fachowcy z Hodo Sławomir Kłobski realizują zlecenia kompleksowo, zajmując się także wyrównywaniem i przygotowywaniem podłoża pod nawierzchnie. Dzięki temu inwestorzy mogą być pewni, że przeprowadzone prace są w sposób gwarantujący trwałość.