Ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której nie ma się wody we własnym domu. Oczywiście, poza przypadkami, w których zadziałała tak zwana siła wyższa, czyli tymczasowo zakręcony dopływ lub słabsze ciśnienie. Aby mieć zapewniony dostęp do wody, należy podłączyć się do sieci wodociągowej – jest to czasochłonny i wymagający wiele pracy proces. Sprawdź, na czym polega. 

Przyłączenie domu do sieci wodociągowej – jakie są zasady?

Jak łatwo się domyślić, aby podłączyć wodę do swojego domu, należy spełnić szereg formalności oraz uzyskać odpowiednie pozwolenia. Obowiązujące zasady są rozpisane w decyzji o warunkach zabudowy – o miejscu, gdzie przyłącze wodociągowe będzie wpięte oraz o zakresie rozbudowy sieci decyduje zakład wodociągowy. 

Aby uzyskać warunki techniczne, należy złożyć odpowiedni wniosek, do którego powinna być dołączona mapa sytuacyjno-wysokościowa, a także wypis z rejestru gruntów. Koniecznie będzie także dodanie prawa do nieruchomości. Oczywiście sprawa staje się utrudniona, gdy przyłącze wodociągowe będzie przebiegać przez sąsiadujące działki. Wówczas należy uzyskać pisemną lub notarialną zgodę właścicieli na przeprowadzenie prac.

Po wydaniu warunków przez zakład wodociągowy obowiązują one przez 2 lata. Zawierają wykaz wszystkich czynności, które są konieczne, aby uzyskać zgodę na korzystanie z przyłącza. Warto wiedzieć, że to nie wszystko – niezbędne jest także otrzymanie oświadczenia o otrzymywaniu wody oraz projekt umowy, która zawarta będzie po zakończeniu prac.

Kto wykonuje przyłącza wodociągowe?

Podłączenie do sieci wodociągowej to zadanie, które należy zlecić profesjonalistom. Zajmują się nim przede wszystkim zakłady wodociągowe, ale też prywatne firmy. Jedną z nich jest Krecik Przewierty Sterowane. Przedsiębiorstwo to posiada wysokiej klasy narzędzia, a także korzysta z nowoczesnych metod wiercenia. Pracownicy zatrudnieni w nim mają bogate doświadczenie zawodowe oraz szerokie kompetencje.

Warto wiedzieć, że zanim rozpoczną się prace dotyczące przyłączy wodociągowych, na placu budowy musi pojawić się profesjonalny geodeta. Wytyczy on dokładną trasę przebiegu sieci i będzie niezbędny po zakończeniu prac, w celu wykonania inwentaryzacji.

Po zakończeniu prac należy zgłosić się do zakładu wodociągowego. W ciągu kilku dnia na posesji pojawi się wówczas inspektor techniczny, który dokona odbioru powykonawczego. Sprawdzi przede wszystkim, czy przyłącze zostało wykonane zgodnie z projektem, a następnie spisze protokół odbioru końcowego.