Transfer energii elektrycznej odbywa się za pomocą systemu sieci i stacji rozdzielczych. Odbiorcy są łączeni z siecią za pomocą przyłączy, które stanowią ostatni element schematu energetycznego i przynależą do operatora systemu dystrybucyjnego. Ekspert z firmy GrawEL wyjaśni, czym jest przyłącze oraz przedstawi sposób jego budowy w zależności od indywidualnych wymogów inwestora.

Czym jest przyłącze?

Przyłącze energetyczne to element sieci używany do przyłączenia instalacji odbiorczej pobieranej z systemu dystrybucji energii elektrycznej. Jego wykonanie musi być zgodne z warunkami wystawionymi przez operatora. Biorąc pod uwagę sposób doprowadzenia zasilania, przyłącza dzielą się na kablowe i napowietrzne. Jeśli w bliskiej odległości od nieruchomości przebiega linii niskiego napięcia, instalatorzy z GrawEL wykonują odgałęzienie od niej. Linia napowietrzna może być prowadzona na trzy sposoby: 

  • między słupem a stojakiem ulokowanym na dachu budynku, 
  • między słupem a izolatorami zainstalowanymi na elewacji, 
  • częściowo na słupie, a częściowo na ziemi. 

Przyłącze kablowe jest typowe dla nieruchomości obok, których przebiega linia kablowa niskiego napięcia. W takim przypadku istnieją dwa sposoby montażu – przez odgałęzienie od linii za pomocą pojedynczego kabla (analogicznie do przyłącza napowietrznego) lub przecięcie kabla i wprowadzenie jego końcówek do złącza kablowego. Jak wskazuje technik z GrawEL, budowa przyłącza napowietrznego, jest znacznie bardziej opłacalna i na ogół prostsza.

Wniosek o przyłączenie

Przed wykonaniem przyłącza należy dopełnić szeregu formalności.

W imieniu klienta występujemy z wnioskiem do pobliskiego zakładu energetycznego o wydanie warunków przyłączenia domu do sieci. Aby uzyskać wypis, składamy dokumentację, która zawiera informacje o szacowanym zapotrzebowaniu na moc, orientacyjnym zużyciu energii i spodziewanej dacie rozpoczęcia poboru.

– mówi ekspert z GrawEL. Z pomocą ekspertów szybko dopełnisz niezbędnych formalności i rozpoczniesz prace przygotowawcze.