Gaz jest bardzo popularnym paliwem w Polsce. Wykorzystujemy go do zasilania kuchenek oraz do ogrzewania naszych domów. Zdaniem wielu osób jest to opcja wysoce ekonomiczna, więc chętnie po nią sięgają. Czy jednak wiemy, w jaki sposób gaz trafia do naszych domów? Co wiemy o budowie sieci gazowych. Co oznacza, że są one niskiego, średniego lub wysokiego ciśnienia?

Sieci gazowe

Budowa sieci gazowych musi być dostosowana do konkretnych wytycznych. W całej sieci gaz prowadzony jest pod ciśnieniem. W magistralach sieci gazowych spotykamy zwykle gazociągi wysokiego ciśnienia. Następnie na drodze gazu, który ma trafić do odbiorcy docelowego, ustawiane są stacje redukcyjno-pomiarowe. Pozwalają one utworzyć gazociąg średniego ciśnienia, dzięki któremu gaz wyrusza w dalszą drogę. W naszych domach i innych budynkach – mieszkalnych i przemysłowych, znajduje się zazwyczaj gazociąg niskociśnieniowy. Instalacje gazowe mają duże znaczenie, a dodatkowo muszą być wykonywane z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Firma, która zajmuje się ich wytwarzaniem, powinna posiadać odpowiednie uprawnienia i wiedzę w tym zakresie.

Jaki poziom ciśnienia występuje w poszczególnych gazociągach?

  • Gazociąg wysokiego ciśnienia – powyżej 1,6 MPa,
     
  • Gazociąg średniego ciśnienia podwyższonego – wartości pomiędzy 0,5 MPa a 1,6 MPa,
               
  • Gazociąg ciśnienia średniego – wartości pomiędzy 10 kPa a 0,5 MPa,
               
  • Gazociąg ciśnienia niskiego – poniżej 10 kPa.        

Jakie odbiorniki gazu są najpowszechniej wykorzystywane w naszych domach?

Jednym z głównych rozwiązań technicznych w naszych domach, do których trafia gaz niskociśnieniowy, jest kocioł gazowy, zapewniający centralne ogrzewanie, wraz z funkcją przepływu wody użytkowej. Niezwykle popularne są kuchenki gazowe, które znajdują się w ogromnej ilości Polskich domów. Ponadto ciekawym rozwiązaniem są kominki gazowe, które stanowią świetną alternatywę dla tych tradycyjnych i pięknie się prezentują. Te urządzenia oczywiście również wymagają dostępu do sieci gazowej i przepływu gazu niskociśnieniowego.

Zdaniem specjalisty z firmy Inf-Gaz w każdej sieci gazowej niezwykle istotna jest szczelność i dokładność. Gaz jest łatwopalny i bezwonny, w związku z czym może w prostej linii prowadzić do zatrucia tlenkiem czadu lub wybuchu. W związku z tym wszelkie zadania z nim związane powinny być realizowane jedynie przez wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów w tej dziedzinie. Szczególnie będzie to miało znaczenie w nowych przyłączach i doprowadzeniu gazu użytkowego do domów i przemysłu.