Czy wiesz, że coraz więcej osób decyduje się na budowę studni przydomowej? Wynika to przede wszystkim ze względów ekonomicznych – posiadanie tego źródła wody generuje mniejsze koszty w porównaniu do wodociągów. Dodatkowo wiąże się to z poczuciem niezależności – nie trzeba martwić się awariami wodociągów, zmianami cen czy spadkiem ciśnienia w sieci. Przeczytaj, o czym należy pamiętać, decydując się na budowę studni głębinowej i jak przebiegają prace.

Budowlane formalności – o czym należy pamiętać?

Budowa studni głębinowej powinna zostać bardzo dokładnie zaplanowana, bowiem -  aby w ogóle mogła ona powstać na działce – niezbędne jest spełnienie wszystkich formalności, określonych w przepisach prawa budowlanego. Przede wszystkim należy określić do jakich celów wykorzystywane będzie to źródło wody. Jeśli ma ona mieć zastosowanie jedynie po to, by spełnić potrzeby właściciela działki i domowników – nie jest potrzebne zezwolenie na budowę, niemniej jednak – w Urzędzie Miasta lub Gminy należy zgłosić zamiar podjęcia prac budowlanych. Konieczne jest wtedy posiadanie projektu studni i dokładne przedstawienie jego zarysu. Warto zaznaczyć, że inwestycja powinna znajdować się w odstępie minimum pięciu metrów od granicy działki i budynków, siedem i pół metra od rowów i co najmniej 30 metrów od oczyszczalni ścieków – jeśli taka znajduje się w pobliżu.

Odwiert studni – najważniejszy etap

Kluczowym etapem budowy studni głębinowej jest wykonanie odwiertu lub wykopu – jest to uzależnione od panujących na działce warunków. Trudno wykonać to zadanie samodzielnie, bowiem potrzebne są do tego specjalistyczne sprzęty i obszerna znajomość prawa budowlanego. Najrozsądniejszą opcją jest więc wynajęcie specjalistycznej firmy, która działa w branży geodezyjno – budowlanej. Wiele pozytywnych rekomendacji posiada przedsiębiorstwo Geowip, prowadzone przez Przemysława Wiczyńskiego.  Firma oferuje bowiem kompleksowe usługi, związane z budową studni – począwszy od wykonania projektu, a skończywszy na zakładaniu systemów uzdatniających wodę.

Dobór pompy tłoczącej

Kolejnym – ostatnim - etapem budowy studni głębinowej jest dobór pompy głębinowej, której główne zadanie to tłoczenie wody. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na:

  • wydajność studni,
  • poziom warstwy wodonośnej,
  • właściwości fizyko chemiczne wody.

Dodatkowo, podczas zakupu  tego elementu warto sprawdzić czynnik zanurzenia oraz wydajność pompy. Oprócz pompy tłoczącej warto też zainwestować w pompę ciepła, która pozwoli na komfortowe korzystanie z tego źródła wody.