Inwestorzy, którzy budują dom jednorodzinny, nie zawsze mają możliwość podłączenia budynku to ogólnodostępnej sieci wodno-kanalizacyjnej. Niekiedy przeszkodą są zbyt wysokie koszty, a czasami zbyt duża odległość od instalacji. Pojawia się wtedy konieczność stworzenia własnego ujęcia, które będzie zaopatrywało gospodarstwo w wodę użytkową. Choć dostępnych opcji jest obecnie kilka, to największym zainteresowaniem cieszą się studnie głębinowe. Co warto o nich wiedzieć?

Czy studnia głębinowa to najlepsza opcja dla domu jednorodzinnego?

Zarówno doświadczenia specjalistów z branży, jak i samych użytkowników wskazują na to, że tak. Skąd jednak wynika taki stan rzeczy? Jak podkreślają doświadczeni fachowcy z firmy PPHU Fragles, studnie głębinowe pobierają wodę z pokładów skalnych, które znajdują się około 20 metrów pod ziemią. Między nimi a powierzchnią gruntu znajdują się przeważnie tzw. warstwy nieprzepuszczalne.

Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że docierająca do domu woda jest mniej niż w innych studniach narażona na różnego rodzaju zanieczyszczenia. To jednak nie wszystko. Trzeba także wyraźnie zaznaczyć, iż zasoby wody znajdujące się na takich głębokościach, są na tyle duże, że zapewniają doskonałą wydajność oraz brak przerw w dostawie cieczy. Studnie głębinowe to sprawdzona technologia, która przez szereg lat zdążyła już udowodnić swoją niebagatelną wartość użytkową.

Jak wygląda budowa studni głębinowej?

Ze względu na zakres koniecznych do wykonania czynności budowa studni głębinowej to skomplikowany i wieloetapowy proces, który wymaga nie tylko indywidualnego podejścia do zlecenia, ale także wykorzystania specjalistycznego sprzętu. Jak zaznaczają fachowcy z firmy PPHU Fragles ujęcia tego typu można budować na dwa sposoby – z rurą osłonową lub bez niej. W pierwszym przypadku do wywierconego w gruncie otworu wpuszcza się rurę, a w niej umieszcza się element filtracyjny. W głąb studni opuszcza się pompę głębinową. Zakończenie rury osłonowej znajduje się tuż pod powierzchnią gruntu, w gotowej obudowie z tworzywa sztucznego lub z kręgów betonowych.

Tu montuje się także głowicę łączącą rurociąg tłoczny pompy z przyłączem wodociągowym, zawory służące do zamykania przepływu wody w rurociągu doprowadzającym wodę ze studni oraz podzespoły zasilające pompę. W studniach drugiego typu – bez rury osłonowej – instaluje się tylko rurę filtracyjną. Obecnie jest to technologia, od której stopniowo się odchodzi. Reasumując, studnia głębinowa z rurą osłoną – pomimo że nie należy to rozwiązań najtańszych – to propozycja, która wyczerpie oczekiwania wszystkich właścicieli domów. Niska awaryjność oraz wysoka wydajność to kwestie przemawiające za jej zakupem.