Budowa studni głębinowej to inwestycja opłacalna dla użytkowników domów jednorodzinnych, również tych tworzących gospodarstwa rolne, które wyróżniają się dużym poziomem zapotrzebowania na surowiec, jakim jest woda. Ta bowiem pozyskiwana ze skał nawet na głębokości 50 metrów i głębiej jest niemalże nieograniczonym źródłem, również wysokim jakościowo. Jeśli chcesz uniezależnić się zatem od miejskich dostawców wody, dowiedz się razem z nami, jakie kroki musisz podjąć!

Wybór technologii – postaw na studnię głębinową!

Studnia kopana, a może głębinowa? Dzisiaj przy wykonywaniu odwiertów mamy dwie możliwości technologiczne. O ile pierwsza z nich jest dobra dla pozyskiwania surowca do podlewania działki oraz ogródka, tak niestety może ona nie sprostać wysokiemu zapotrzebowaniu domu na wodę. To spełnia bowiem nowoczesna studnia głębinowa. Stworzona jest ona nie z odkrywki wody i betonowej kolumny z wyciągiem dla wiadra lub też ż pompą ręczną/automatyczną. Studnię głębinową tworzą przede wszystkim dwie rury. Pierwszą z nich jest rura osłonowa, a drugą rura filtracyjna. Istotna jest również pompa tłocząca i cała instalacja wodno-kanalizacyjna z pompami ciepła oraz podgrzewaczami gazowymi na czele. Inwestując w studnię głębinową, decydujemy się na modernizację całej sieci wewnętrznej.

Pozwolenia na budowę i inne procesy przygotowawcze

W niektórych przypadkach trzeba uzyskać pozwolenia na budowę studni głębinowej, a w innych wymagane jest tylko i wyłącznie odpowiednie zgłoszenie. Według obecnych przepisów prawa, o urzędowe zezwolenie, należy starać się wtedy, kiedy nasza technologia ma być przeznaczona do poboru 5 m3 wody na dobę lub też, kiedy surowiec ma być wydobywany z warstw wodonośnych położonych dalej niż 30 metrów głębokości. To jednak nie wszystkie administracyjne sprawy… Ważne jest to, aby wypowiedzieć umowę zakładowi dostarczającemu wodę, często z pozostawieniem ustaleń dotyczących odbioru szamba, jeśli nie zdecydowaliśmy zbudować się na działce własnego zbiornika. Pamiętać należy również o szerokiej dokumentacji technicznej studni oraz o zaprojektowaniu nowej wewnętrznej instalacji. Zajmują się tym dzisiaj specjalistyczne pracownie, które stale współpracują z przedsiębiorstwami wykonawczymi o kompetencjach wiertniczych.

Wykonawstwo studni

Najlepsze firmy studniarskie nie tylko zajmują  się samym przygotowaniem całej inwestycji również w etapach administracyjnych oraz wiertniczych, ale także gwarantują pełne wykonawstwo, jeśli chodzi o przyłącza wodne, instalacje c.o., czy montaż pomp ciepła. Takie szerokie usługi gwarantuje między innymi firma WIERT INSTAL, która pomaga wdrażać klientom technologie wydajne, energooszczędne, a przy tym proekologiczne. Mowa o spełnianiu idei budownictwa pasywnego w standardzie zużycia energii NF40 i NF15. Jest to możliwe właśnie m.in. dzięki inwestowaniu w studnie głębinowe, czy zbiornik szamb wraz z przydomowymi oczyszczalniami!