Każdy zakład przemysłowy lub handlowy prędzej czy później będzie potrzebował powierzchni do magazynowania towaru lub większej przestrzeni produkcyjnej. Zbudowanie odpowiedniego budynku jest zadaniem o tyle trudnym, że trzeba celnie oszacować optymalną wielkość hali oraz zdecydować się na rodzaj materiałów, które zostaną użyte do jej zbudowania. Jak dobrze wybrać oraz jak szybko postawić halę?

Hala stalowa czy murowana – które rozwiązanie jest lepsze?

Budowa hali przemysłowej czy magazynu to duży wydatek, a także czasochłonne przedsięwzięcie dlatego warto przemyśleć inwestycję w nowoczesne technologie. Klasyczne budynku murowane są wytrzymałe i mogą stać przez dziesięciolecia, jednak mają wiele minusów w porównaniu z halami stalowymi. Zalety hal magazynowych oraz produkcyjnych wykonanych z elementów stalowych:

  • Względy ekonomiczne – hala stalowa jest zwyczajnie tańsza niż murowana.
  • Szybkość budowy – montaż hal z konstrukcji stalowych i płyt warstwowych znacznie przewyższa tempo powstawania klasycznej bryły murowanej, mowa tu o tygodniach zamiast miesięcy!
  • Możliwość dowolnej rozbudowy – w razie potrzeby można szybko powiększyć halę, dzięki czemu szybki rozwój firmy nie sprawi, że pracownicy i towar będą tłoczyć się na zbyt małej przestrzeni.
  • Opcja demontażu – halę ze stalowych konstrukcji można rozłożyć, przewieźć w inne miejsce i postawić od nowa, co w przypadku budynku murowanego jest niemożliwe.
  • Zwrot inwestycji – w razie rezygnacji z utrzymywania hali magazynowej czy przemysłowej aż 90 % elementów konstrukcyjnych można z powodzeniem sprzedać.

To tylko część argumentów przemawiających za postawieniem hali z elementów stalowych zamiast murowanej. Warto wspomnieć, że hale stalowe to nie tylko magazyny – konstrukcje te doskonale sprawdzą się jako obiekty rolnicze, handlowe, usługowe czy nawet biurowe. Spektrum jest więc szerokie, dlatego warto przemyśleć wybór tego rozwiązania.

Hale stalowe – jak powstają i z czego się je buduje?

Nowoczesne budynki przemysłowe oraz magazyny powstają z konstrukcji stalowych oraz płyt warstwowych na podstawie planu architektonicznego. Musi on uwzględniać ogólne informacje na temat inwestycji i jest on niezbędny do wykonania samego budynku, ale i uzyskaniu na niego pozwolenie budowlane. Wiele firm zajmujących się montażem hal stalowych współpracuje z profesjonalnymi pracowniami architektonicznymi, dzięki czemu postawiony przez wykonawców budynek będzie funkcjonalny oraz estetyczny.

Firmy takie jak Fox-Poland Michał Kokot specjalizują się w produkcji i montażu wszelkiego rodzajów konstrukcji stalowych – od hali produkcyjnych, po chłodnicze i magazynowe na handlowo-usługowych kończąc. Dzięki temu każdy klient znajdzie w Fox-Poland to, czego szuka – projekt dopasowany do potrzeb i realizację w oparciu o doświadczenie. Firma ta posiada wszystkie niezbędne certyfikaty gwarantujące profesjonalne wykonanie. Firma działa od 2008 roku i może pochwalić się bogatym portfolio.