Konstrukcje oraz rurociągi metalowe są szeroko stosowane w przemyśle. Materiał ten jest ceniony za swoją trwałość oraz uniwersalność. Największym problemem w przypadku metali jest jednak zagrożenie wynikające z korozji, przed którym trudno się ustrzec. Nawet drobne błędy konstrukcyjne mogą wpłynąć na odporność instalacji przed jej wpływem. Jak postępować w przypadku jej wystąpienia? Jakie usługi w tym zakresie oferuje Centrum Badawczo-Rozwojowe Palab?

Czym jest mapowanie korozji?

Korozja to proces, w którym stan materiału metalowego ulega pogorszeniu pod wpływem czynników chemicznych lub elektrochemicznych. Wyróżnić można kilka jej typów:

  • korozja równomierna rozprzestrzenia się równomiernie na całej powierzchni;

  • korozja nierównomierna charakteryzuje się lokalnymi, niewielkimi obszarami o dużym ubytku;

  • międzykrystaliczna przebiegająca między ziarnami metalu.

Mapowanie korozji to technika, która polega na odwzorowaniu struktury przestrzennej materiału. Pozwala zidentyfikować różnice grubości spowodowane korozją. Jest często wykorzystywane w przemyśle gazowym, naftowym do badania rurociągów oraz zbiorników: ciśnieniowych, magazynowych i reaktorów. Mapowanie korozji umożliwia śledzenie wzrostu nieciągłości lub stopnia korozji zarówno dla całej powierzchni, jak i pojedynczych ubytków – dzięki porównaniu dwóch skanów tego samego rejonu wykonanych w różnym czasie. Centrum Badawczo-Rozwojowe Palab w Łęczycy, specjalizujące się w badaniach nieniszczących, zajmuje się również mapowaniem korozji przy użyciu technik ultradźwiękowych.

Metody mapowania korozji

W celu ustalenia zmian w grubości materiału wywołanych procesem korozji możliwe jest stosowanie dwóch metod. Jednymi z najczęściej wykorzystywanych są techniki ultradźwiękowe. Przy technikach ultradźwiękowych wykorzystuje się skanowanie z użyciem półautomatycznych skanerów lub ręcznie z enkoderem. Wykonanie badania wiąże się z zapewnieniem odpowiedniego dostępu, na przykład usunięcia izolacji, jeśli taka istnieje, czy wyłączenia instalacji. Ta metoda pozwala stworzyć precyzyjną mapę ubytku w materiale na danym obszarze.

Ten sposób wykorzystywany jest na etapie produkcji i eksploatacji złączy spawanych, odkuwek, odlewów, materiałów hutniczych wykonanych ze stali, stopów aluminium, a także tworzyw sztucznych, laminatów oraz kompozytów. Badania ultradźwiękowe korozji stosowane są głównie do wykrywania niezgodności wewnętrznych i wad płaskich takich jak pęknięcia, rozwarstwienia, przyklejenia czy brak przetopu.

Jakie usługi świadczy Centrum Badawczo-Rozwojowe Palab?

Centrum Badawczo-Rozwojowe Palab to miejsce, w którym realizowane są badania materiałów przy użyciu różnych metod. Oprócz badań nieniszczących jednym z najważniejszych rodzajów są badania mechaniczne i metalograficzne, które często polegają na niszczących próbach materiałowych. W ramach tych badań sprawdzana jest struktura materiałów, poszukiwane są nieciągłości oraz sprawdzana jest szczelność połączeń. Ponadto w Centrum Badawczo-Rozwojowym Palab dostępna jest oferta badań chemicznych oraz badań środowiska pracy. W ramach tego przeprowadzane są pomiary zanieczyszczenia powietrza, zapylenia oraz składu ścieków i wód. Ponadto można skorzystać z pomiarów lepkości paliw i olejów oraz wielu innych rodzajów badań.