Piękny, zielony ogród pełen kolorów, kwitnących kwiatów, krzewów czy drzew to marzenie większości właścicieli. Ale nie wystarczy posadzić roślin i pielęgnować ich jedynie wiosną oraz latem. Tak naprawdę kluczowe jest odpowiednie przygotowanie ogrodu do wymagających warunków panujących zimą. Jeżeli o to nie zadbasz, wiosną możesz się rozczarować. Jak z pomocą Centrum Ogrodniczego Erwas przygotować ogród do zimy? Podpowiadamy!

Odpowiednie zabezpieczenie roślin

Wiele roślin uprawianych w naszych ogrodach dość dobrze znosi warunki zimowe. Szczególnie że w ostatnich latach polskie zimy są wyjątkowo łagodne. Niemniej jednak niektóre okazy wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed mrozem. Chodzi tutaj przede wszystkim o rośliny przeznaczone do uprawy w cieplejszym klimacie, jak również rośliny młode i niedawno posadzone, które są jeszcze stosunkowo słabe. Jak tłumaczy pracownik warszawskiego Centrum Ogrodniczego Erwas:

Chcąc odpowiednio zabezpieczyć rośliny na czas zimy, należy je okryć lub osłonić. W tym celu szczególnie polecane są specjalne włókniny, maty oraz kora i trociny, które znaleźć można w ofercie naszego sklepu. Trzeba pamiętać o tym, że sposób zabezpieczenia musi być dopasowany do konkretnej rośliny. Dodatkowo należy wykonać je w odpowiednim momencie – gdy temperatura spadnie poniżej -5°C.

Natomiast w przypadku drzew, których pnie są narażone na pękanie, a wskutek tego rozwój różnego rodzaju chorób, stosuje się bielenie pni i konarów.

Podlewanie i nawożenie roślin

Zimą nie musisz martwić się o podlewanie roślin, ale konieczne jest, abyś zadbał o ich odpowiednie nawodnienie jesienią. Jest to szczególnie istotne w przypadku roślin zimozielonych, które ze względu na to, że rosną również w okresie zimowym, muszą zwiększyć zapas wody. Dzięki temu rośliny będą także odporniejsze na przesychanie wczesną wiosną.

Jesień to również odpowiedni czas, aby zadbać o kondycję roślin, które potrzebują dodatkowego wzmocnienia przed zimą. Właśnie dlatego w ofercie Centrum Ogrodniczego Erwas znajdziesz mnóstwo różnego rodzaju nawozów i odżywek do trawników, drzew, krzewów oraz kwiatów. Najlepiej sprawdzą się produkty z dużą zawartością fosforu i potasu, natomiast z niewielką ilością azotu.

Jesienne sprzątanie ogrodu

Chociaż może się to wydawać mało ważne, pracownicy Centrum Ogrodniczego Erwas podkreślają, że odpowiednie przygotowanie ogrodu do zimy musi zawierać kompleksowe sprzątanie całego terenu. Jeśli chodzi o trawnik, nie możesz zapomnieć o usunięciu skoszonej trawy czy liści i szyszek, gdyż zalegając pod śniegiem, stworzą nieprzepuszczającą powietrza warstwę, co spowoduje rozwój pleśni.

Również z rabat kwiatowych, skalniaków i gruntu pod drzewkami owocowymi należy usunąć wszelkie pozostałości roślinne, które mogłyby doprowadzić do pojawienia się grzybów i innych bakterii.