W pełni zautomatyzowany system dotyczący bram wjazdowych oraz garażowych to coś, co możemy coraz częściej spotkać na wielu prywatnych posesjach. Jest to niewątpliwie bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza w momencie, gdy na zewnątrz panują bardzo złe warunki pogodowe. Zapoznajmy się z charakterystyką automatyki do bram oraz typowymi usterkami, jakie mogą w niej wystąpić.

Konstrukcja i rodzaje automatyki do bram

Standardowy system automatyki do bram wjazdowych oraz garażowych składa się z kilku stałych komponentów takich jak centrala sterująca, siłowniki, nadajnik, czujniki bezpieczeństwa, fotokomórka, a także sygnalizator. Oczywiście cały system sterowany jest przy pomocy specjalnego pilota (lub aplikacji na telefon komórkowy), który służy do otwierania bram. Cały system automatyki skierowany jest do kilku typów bram wjazdowych wśród których wyróżniamy:

  • bramy ogrodzeniowe;

  • bramy garażowe.

W kontekście bram garażowych warto również wspomnieć, iż wyróżniamy w nich kilka odrębnych rodzajów, do których należy między innymi brama segmentowa składająca się z kilku długich paneli (zwykle metalowych), specjalnych uszczelek zapewniających doskonałą izolację akustyczną oraz termiczną w obiekcie, a także pionowych i poziomych prowadnic. Wśród ich zalet możemy wymienić przede wszystkim funkcjonalność, bardzo estetyczny wygląd oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Typowe usterki związane z automatyką bram

Awarie dotyczące systemów automatyki do bram występują bardzo często ze względu na to, że są to po prostu urządzenia, z których korzystamy praktycznie codziennie. Wśród najbardziej typowych usterek, jakie spotykamy w tym kontekście wyróżnić można przede wszystkim:

  • uszkodzenie centrali sterującej — to usterka spowodowana głównie przez niewłaściwy dobór bezpieczników;

  • awaria siłowników — ta usterka pojawia się zwykle poprzez niewysprzęglenie siłownika w momencie awaryjnego otwierania bramy;

  • brama się nie otwiera — tego rodzaju usterka może być związana z rozładowaniem się pilota do bramy;

  • spalony napęd — jest to usterka do której może dojść w momencie nieodpowiedniego doboru poszczególnych komponentów systemu, które nie będą ze sobą współgrały lub też w momencie gdy źle dobierzemy moc lub nieprawidłowo zakonserwujemy zawiasy bramy.

Niezależnie od tego jaka usterka przytrafi się w naszym systemie automatyki bram, to warto zwrócić się z tym problemem do sprawdzonej firmy Norda Piotra Czaji z Gdańska, która oferuje usługi serwisowania systemów automatyki bramowej oraz montażu bram przesuwnych i dwuskrzydłowych wraz z automatyką. Norda rozpoczęła działalność w 2007 roku i od tego czasu zyskała szerokie grono zadowolonych klientów. Firma oferuje również bramy posesyjne i przemysłowe. W asortymencie znajdziemy także szlabany, balustrady i ogrodzenia stalowe z gwarantujemy najwyższej jakości produktów.