Wyroby kompozytowe charakteryzują się jednorodnością na zewnątrz, jednak ich składowe można łatwo rozdzielić. W przeciwieństwie do stopów metali, kompozyty nie są osiągnięciem współczesnej cywilizacji. Już 800 lat p.n.e. na Bliskim Wschodzie stosowano je w postaci cegieł glinianych wzmacnianych słomą, która zapobiegała propagacji pęknięć. Co jeszcze należy wiedzieć o materiałach produkowanych m.in. przez firmę Faser-Plast Poland?

Charakterystyka kompozytów

Materiały kompozytowe, dostępne w ofercie firmy Faser-Plast Poland, składają się przynajmniej z dwóch różnych komponentów, które współdziałają ze sobą. Jednakże nie łączą się w inny sposób aniżeli przez mieszanie. W skład tych tworzyw wchodzą zazwyczaj osnowa, która jest podstawą ukierunkowującą kształt i strukturę oraz wypełniacz, pełniący funkcję zbrojenia.

Zbrojenie kompozytu, czyli inaczej wypełniacz, ma kluczowe znaczenie dla właściwości całego tworzywa. Może mieć on postać włókien lub cząstek. Stosowane są między innymi włókna węglowe lub szklane, wpływające na wytrzymałość materiału. O właściwościach kompozytu decydują również dodatki metaliczne oraz ceramiczne. Osnowa kompozytu pełni zaś funkcję łączącą zbrojenie. Dzięki niej materiały kompozytowe uzyskują pożądany kształt oraz odpowiednie właściwości. W roli osnowy wykorzystuje się często żywice epoksydowe oraz polimery, ale także spotyka się osnowy ceramiczne czy metaliczne. Te element nie przenosi obciążeń, a jedynie przekazuje je na zbrojenie.

Zalety i zastosowanie

Materiały kompozytowe mają wiele zalet, wśród nich można wymienić obniżenie masy produktu, zwiększenie sztywności oraz wytrzymałości właściwej. Ważne jest także podniesienie odporności na pękanie. Kompozyty pozwalają na dużą swobodę w projektowaniu i obniżają koszty produkcji krótkich serii. Dlatego są coraz częściej stosowane w różnych gałęziach przemysłu, takich jak:

  • budownictwo,

  • motoryzacja,

  • lotnictwo.

W przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym wykorzystuje się je ze względu na ich wysoką wytrzymałość. W procesie produkcyjnym nowoczesnych samochodów stosowane są moduły tworzone z kompozytów wzmacnianych włóknami oraz tkaninami.

W budownictwie coraz częściej stosowane są pręty kompozytowe jako zbrojenie budynków. W życiu codziennym kompozyty można spotkać choćby w dziecięcych zjeżdżalniach wykonanych z włókna szklanego. W Polsce jednym z liderów w branży materiałów kompozytowych jest firma Faser - Plast Poland ze Słupska. Zajmuje się projektowaniem i produkcją tego rodzaju tworzyw. Dzięki doświadczeniu i wiedzy specjalistów zatrudnionych w tym przedsiębiorstwie, klienci mogą liczyć na fachowe wsparcie w realizacji swoich projektów opartych na wykorzystaniu nowoczesnych materiałów kompozytowych.