W halach magazynowych i przemysłowych, a także w placach, które przeznaczone są do produkcji lub magazynowania, duże znaczenie ma odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. W tym celu w miejscach, gdzie zachodzi konieczność transportu towarów o dużych masach, przydatne są takie urządzenia jak suwnice, które umożliwiają na pokrycie całej płaszczyzny hali. Dzięki nim możliwe jest transportowanie produktów w hali, w której powierzchnię zajmują np. stanowiska dla pracowników. Czym charakteryzuje się suwnica jednodźwigarowa i gdzie się jej używa?

Czym charakteryzuje się suwnica jednodźwigarowa?

Suwnice natorowe jednodźwigarowe wykorzystywane są do przenoszenia ładunków o niewielkiej masie. Standardowe suwnice natorowe z jednym dźwigarem charakteryzują się maksymalnymi osiągami udźwigu na poziomie do 10 ton. Rozpiętość tych urządzeń zależy od użytego dźwigara, aczkolwiek maksymalnie może wynieść 12,5 metra, jeśli chodzi o dźwigar z profilu walcowanego oraz 32 metry, gdy mamy do czynienia z dźwigarem z profilu skrzynkowego. Obecnie wykorzystywana technologia sprawia, że możliwe jest śrubowe łączenia dźwigara bez konieczności jego spawania. To oczywiście daje korzyści pod względem ekonomicznym, ponieważ zmniejsza koszty transportu urządzenia.

Jednodźwigarowa suwnica w standardowym wyposażeniu posiada wciągnik niskiej zabudowy, którego wysokość podnoszenia nie przekracza 13 metrów. Natomiast mechanizmy zastosowane w sprzęcie mają falowniki, które znajdują się w napędzie jazdy oraz napędzie podnoszenia. Przedsiębiorstwo Maran z Gdańska oferuje swoim klientom zastosowanie w suwnicach dodatkowego wyposażenia. Wówczas urządzenia te mogą posiadać mechanizmy dwubiegowe, a wciągnik może mieć licznik godzin pracy, dzięki któremu możliwe jest dokładne określenie resursu suwnicy. Dodatkowo istnieje opcja podwyższenia Grupy Natężenia Pracy suwnic, gdzie według ISO standardowo wynosi ona A5/M5.

Standardowe suwnice jednodźwigarowe charakteryzują się wyposażeniem elektrycznym wykonanym w klasie izolacji IP54. Z kolei układ sterownia i zasilania obejmuje system przewodów płaskich, które prowadzone są po szynie z wykorzystaniem wózków kablowych. Kaseta sterownicza natomiast prowadzona jest niezależnie od wciągnika. Możliwe jest również podłączenie suwnicy do sterowania radiowego, najczęściej dotyczy to radiowego sterowania przyciskowego.

Zastosowanie suwnicy jednodźwigarowej

Suwnice jednodźwigarowe, tak jak i inne rodzaje suwnic, przeznaczone są do podnoszenia i transportowania ładunków w jednej osi poziomej. Jednodźwigarowe suwnice wykorzystuje się w miejscach, w których wymaga się niewielkiego udźwigu, rozpiętości oraz grupy natężenia pracy. Oczywiście są to niewielkie parametry, gdy porównamy je do innych urządzeń przemysłowych. Suwnice zdecydowanie ułatwiają realizację tzw. transportu bliskiego, który w dzisiejszych czasach stanowi nieodłączny element każdego zakładu produkcyjnego.