Budynki, a szczególnie wysokie z nich, są narażone na uderzenia piorunów, które mogą powodować natężenia w instalacji, a w konsekwencji również ją uszkodzić. Aby przeciwdziałać tym negatywnym skutkom zaleca się montaż instalacji odgromowej. Jej zadaniem jest ochrona budynku przed uderzeniem pioruna oraz bezpieczne odprowadzenie jego energii do ziemi, w przypadku wyładowania.
Negatywne skutki burzy
Zmieniający się klimat przyczynia się do coraz częstszego występowania gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Jednym z nich są błyskawice, które powstają na skutek wyładowania elektrycznego o wysokiej wartości amperów. Towarzyszące burzy pioruny szukają najkrótszej drogi ujścia, aby wyrównać różnice potencjałów jakie wytwarzają się między chmurami a gruntem. W niektórych przypadkach dochodzi do sytuacji, kiedy piorun uderza w budynek, co może wywoływać niebezpieczne skutki. Kiedy piorun trafi w beton lub cegłę może wywołać ich osmalenie lub pęknięcia. Natomiast uderzenie w przewody elektryczne może prowadzić do ich uszkodzenia, ale też uszkodzenia przedmiotów elektrycznych podłączonych do instalacji co może zakończyć się pożarem. Dlatego, aby uchronić się przed negatywnymi skutkami uderzenia pioruna zaleca się montaż instalacji odgromowej, zwanej popularnie piorunochronem.
Budowa instalacji odgromowej
Instalacja odgromowa to sieć metalowych przewodów, które montowane są na dachu, a następnie połączone są bezpośrednio z ziemią. Taka instalacja pozwala na bezpieczne przekazanie energii pochodzące z pioruna do ziemi. Instalacja odgromowa składa się z takich elementów jak zwody pionowe i poziome wykonane z drutu ze stali ocynkowanej, miedzi, stali nierdzewnej oraz stopy aluminium. Montowane są one na dachu oraz elementach wystających ponad dach jak kominy, maszty odgromowe, maszty antenowe czy kominy wentylacyjne. Ważnym elementem instalacji odgromowej są też przewody odprowadzające. Wykonuje się je z tych samych materiałów co wspomniane zwody. Można je montować na elewacji budynku, wzdłuż rynny oraz pod elewacją. Ostatnim elementem instalacji są uziomy, które zamontowane są tak, aby dotykały bezpośrednio powierzchni ziemi.
Pomiar rezystencji
Przeprowadza się w celu pozyskania wiedzy na temat stanu urządzeń ochrony odgromowej i przeciwprzepięciowej zainstalowanej w budynku. Przeprowadzenie badań wymaga zastosowania profesjonalnych narzędzi oraz znajomości metod pomiarowych umożliwiających wykonanie pomiarów rezystencji metodą udarową oraz metodą niskoczęstotliwościową co daje pełen obraz poprawnej pracy instalacji.
Firma El-Mont to wieloletni specjalista w dziedzinie elektryki, elektroinstalatorstwa i automatyki. Firma oferuje szeroki wachlarz usług, takich jak instalacje odgromowe, teletechniczne, elektryczne oraz ppoż, montaż anten, kamer, systemów alarmowych i monitoringów. Dodatkowo zajmuje się automatyką do bram, napędami do bram, oświetleniem ulicznym oraz robotami ziemnymi mini koparką. Firma kompleksowo obsługuje klientów poprzez wykonanie pomiarów elektrycznych, projektów elektrycznych oraz przyłączy energetycznych. Bogate doświadczenie i szeroka oferta sprawiają, że El-Mont Leszek Bałuch to zaufany partner w realizacji zadań związanych z elektryką i automatyką.