Kotły centralnego ogrzewania to nadal bardzo skuteczne, a także i popularne rozwiązanie, jeśli chodzi o ogrzewanie domu w sezonie zimowym. Kotły tego typu mogą być zasilane na różne sposoby, a jednym z nich jest stosowanie oleju opałowego. Przyjrzyjmy się zatem kotłom olejowym zarówno od strony użytkowej jak i tej związanej z ewentualnymi usterkami.

Czym jest kocioł olejowy?

Kotły olejowe to urządzenia, które jak sama nazwa wskazuje, dostarczają ciepło dzięki spalaniu oleju opałowego. Tego typu kotły standardowo dostępne są w formie stojącej (czasem można znaleźć również modele wiszące) i wymagają montażu w specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu.

Jakie wyróżniamy kotły olejowe?

Wśród kotłów działających na olej opałowy możemy znaleźć kotły jedno i dwufunkcyjne, kondensacyjne, a także takie, które posiadają zamkniętą komorę spalania. Warto również w tym miejscu zauważyć, że kotły olejowe działają w pełni automatycznie, dlatego też nie musimy ich obsługiwać.

Z jakich elementów składa się kocioł olejowy?

Budowa kotła olejowego składa się z kilku elementów takich jak:

  • Zbiornik - Jest to miejsce, w którym magazynowany jest olej opałowy.

  • Pompa olejowa - Jest to element przyłączony do zbiornika na olej, a jego głównym zadaniem jest przenoszenie paliwa ze zbiornika do palników przy pomocy przewodu ssącego a także odbieranie nadmiaru paliwa z powrotem, dzięki działaniu przewodu przepływowego.

  • Przewody - Ich zadaniem jest doprowadzenie oleju z pompy do palnika.

  • Zawory odcinające - Jest to element, którego zadaniem jest odcięcie dopływu paliwa do palników w momencie, gdy nie będzie w nich płomienia.

  • Filtr oleju - Jego zadaniem jest nie przepuszczanie zanieczyszczeń z mieszanki oleju opałowego do palników.

  • Termostat - Ten element odpowiada za włączanie oraz wyłączanie palników.

  • Palnik - Jak wiadomo ten element odpowiada za spalanie całej mieszanki. Wśród palników występują ich trzy rodzaje a są to palnik inżektorowy, palnik z odparowaniem oraz wysokociśnieniowy palnik wentylatorowy.

Najczęstsze usterki kotłów olejowych

Kocioł olejowy podobnie jak i inne urządzenia to coś, w czym mogą wystąpić różne usterki uniemożliwiające jego pracę. Wśród typowych usterek kotła olejowego wyróżnić możemy na przykład: 

  • nieregularny zapłon,

  • uszkodzenia termostatu,

  • zanieczyszczenie bądź zatkanie zaworów oraz filtra oleju,

  • uszkodzenia pompy olejowej spowodowane nadmierną eksploatacją,

  • nieszczelność przewodów paliwowych,

  • obluzowane elementy powodujące hałaśliwą pracę kotła.

Gdzie udać się w przypadku usterki kotła olejowego? 

W momencie, gdy nasz kocioł zacznie pracować w nieprawidłowy sposób, będzie to oznaczało, że należy go naprawić. Zrobić to możemy zatrudniając do tego zadania pracowników firmy instalacyjnej Grzegorz Krakowski PHU z Jeleniej Góry, którzy specjalizują się między innymi w naprawach kotłów olejowych oraz gazowych wielu renomowanych producentów. Fachowcy zajmują się również montażem lub modernizacją kotłowni opalanej piecem olejowym, gazowym lub na paliwo stałe. Przedsiębiorstwo Grzegorza Krakowskiego oferuje kompleksowe usługi z zakresu serwisu instalacji ogrzewania i montaż urządzeń oraz pieców takich firm, jak Saunier Duval, Buderus i De Dietrich. Firma działa w branży od ponad 25 lat, więc może pochwalić się ogromnym doświadczeniem. Swoją ofertę kieruje do klientów prywatnych i firm na terenie województwa dolnośląskiego.