Dachówka typu płaskiego od przynajmniej kilku lat bije rekordy popularności. Fakt ten wynika przede wszystkim z ogromnego zainteresowania wyznacznikami architektury nowoczesnej. Prosta forma oraz stonowana gama kolorystyczna sprawiają, że produkt ten przeznaczony jest dla wszystkich tych, którym zależy na subtelnej i ponadczasowej elegancji. Dachówkę tego typu można układać na 2 sposoby. Co warto wiedzieć na ten temat?

Układanie w rzędach

Pierwszym sposobem montażu dachówki typu płaskiego jest układanie „zamek pod zamkiem” nazywane również układaniem w rzędach. Jak sama nazwa wskazuje mamy tutaj do czynienia z sytuacją, w której poszczególne dachówki znajdują się dokładnie w jednej linii. Rozwiązanie to jest bardzo efektowne, ponieważ doskonale podkreśla najważniejszą cechę dachówki płaskiej, czyli jej symetryczną i prostą formę. Oczywiście pojawiają się pewne skutki uboczne, widoczne szczególnie w przypadku płaskiej dachówki ceramicznej. Mowa tutaj o efekcie „klawiszowania” związanego z naturalną krzywizną dolnej krawędzi.

Zaznaczyć trzeba również ekonomiczny wymiar tego rozwiązania. Ze względu na to, że nie ma tutaj konieczności dokupienia dodatkowych elementów funkcyjnych, montaż w rzędach jest po prostu ekonomiczny. Układanie dachówki płaskiej w rzędach nie jest jednak metodą zalecaną przez producentów dachówek, o czym przekonać można się, dokładniej analizując katalogi techniczne. Montaż w ten sposób znacząco podnosi prawdopodobieństwo piętrzenia się wody w zamkach dachówki podczas silnych opadów deszczu. Z technicznego punktu widzenia jest to zjawisko bardzo niebezpieczne. Co jeszcze warto wiedzieć?

Dachówka płaska na mijankę

Inwestorzy, którym zależy na tym, aby dachówka została zamontowana tak, jak rekomendują to producenci, powinni zdecydować się na drugą z metod. Mowa tutaj oczywiście o sposobie „na mijankę”, którego cechą charakterystyczną jest to, że w co drugim rzędzie wykorzystuje się specjalistyczne dachówki funkcyjne - najczęściej dachówki połówkowe. Choć sposób ten nie zapewnia tak znakomitych efektów estetycznych, to można mieć pewność co do tego, że pod względem technicznym, pokrycie dachowe wykonane będzie zgodnie ze sztuką dekarską. Metoda „na mijankę” stanowi najlepszy kompromis pomiędzy estetyką a funkcjonalnością.

Inwestorzy, którzy zastanawiają się nad wyborem sposobu montażu dachówki płaskiej, w pierwszej kolejności powinni zapoznać się z jak największą ilością zdjęć, które łatwo znaleźć w sieci. Nie zaszkodzi oczywiście pojawienie się na kilku placach budowy, gdzie będzie można przyjrzeć się najdrobniejszym detalom. Z pewnością przydatna może okazać się opinia doświadczonych dekarzy z firmy Usługi Dekarsko-Ciesielskie Paweł Pecura, którzy zajmą się następnie kompleksową realizacją robót. Podczas wyboru sposobu układania dachówki płaskiej zdecydowanie najważniejsza jest świadomość zalet i wad, jakie niosą ze sobą oba rozwiązania. Aby podjąć najlepszą decyzję, trzeba uzbroić się przede wszystkim w wiedzę.

Firma Pawła Pecury specjalizuje się w usługach dekarsko-ciesielskich. Znajduje się w Grądach, w województwie mazowieckim. Oferuje kompleksowe naprawy dachów, prace konserwacyjne i wymianę konstrukcji oraz usuwanie usterki blacharskich. Firma oferuje także szeroki zakres usług związanych z montażem drewnianych konstrukcji dachowych, systemów rynnowych oraz docieplaniem dachów. Ponadto zajmuje się obróbką dekarską kominów i sprzedażą pokryć dachowych. Serdecznie zachęcamy do skorzystania z usług.