Prace rozbiórkowe czy wyburzeniowe polegają na demontażu bądź likwidacji obiektu budowlanego lub tylko jego części. Czynności te określa szczegółowo obowiązujące Prawo budowlane. Zwykle oprócz dopełnienia formalności, konieczny jest plan prac rozbiórkowych. Jakie są przybliżone koszty rozbiórki domu? Od czego zależą oraz jak właściwie przebiegają prace? 

Od czego zacząć prace rozbiórkowe?

Przed rozpoczęciem prac związanymi z wyburzeniami i rozbiórkami konieczne jest przygotowanie planu prac. W ten sposób uniknie się niepożądanych wypadków i uzyska się pozwolenie na rozbiórkę. Prace rozbiórkowe rozpoczyna się od zabezpieczenia m.in. ścian budynków sąsiadujących. Drugą istotną kwestią będzie miejsce, w którym będzie można składować gruz oraz pozostałe części. W przypadku wyburzenia materiały nie będą mogły być ponownie wykorzystane, inaczej niż przy demontażu obiektu budowlanego. Roboty rozbiórkowe rozpoczyna się zwykle od odłączenia instalacji i mediów. Potem zdejmuje się części zadaszenia, elementy blacharskiej obróbki oraz połać dachową. W trakcie prac najczęściej korzysta się z pomocy maszyn i urządzeń takich jak dźwigi, spychacze, koparki oraz kule wyburzeniowe. Nierzadko używa się również młotów pneumatycznych czy hydraulicznych nożyc. Co ciekawe, piętrowe domy wyburzane są techniką podkopywania  poprzez hydrauliczną koparkę. Dlatego warto skorzystać przy rozbiórce domu z pomocy doświadczonej firmy.

Jakie są metody rozbiórki budynku?

Przeznaczony budynek do rozbiórki może być zdemontowany na 2 sposoby. Samodzielna, ręczna praca rozbiórkowa może być szczególnie czasochłonna. Umożliwia jednak na zaoszczędzenie większości użytych wcześniej materiałów budowlanych. Wówczas mogą być poddane recyklingowi lub sprzedane. Metodę tę zaleca się w zasadzie jedynie w przypadku domów drewnianych. Inne tworzywa z reguły nie nadają się do ponownego użytku. Prace rozbiórkowe tego typu przeprowadzają także firmy. Drugim sposobem, który trwa krócej i przynosi lepsze rezultaty, jest rozbiórka budynku z zastosowaniem specjalistycznych urządzeń. Inaczej niż ręczna metoda, trwa tylko kilka dni. Cena tego typu usługi będzie zależała od typu konstrukcji, jej wysokości czy grubości elewacji. Niestety nie pozwala na odzyskanie materiałów budowlanych, które po wszystkim są wywożone na wysypisko śmieci. Koszt wywozu wynosi ok. 120 zł. Przed zdecydowaniem się na którąś z opcji, dobrze jest porównać wcześniej oferty i skorzystać z internetowych wyszukiwarek. Często różnica cenowa wynosi nawet kilka procent.

Jaki jest koszt wyburzenia domu?

Na wysokość kosztu rozbiórki wpływają głównie rozmiary przeznaczonego do niej obiektu budowlanego. Dlatego przed jej zleceniem ważne jest ich dokładne sprawdzenie. W ten sposób można przeliczyć koszty samodzielnie lub zapoznać się z cennikiem firmy dostępnym np. na stronie www. Dla przykładu wyburzenie domu o wysokości 7 m to koszt min. 13 tys. zł. Z reguły potrzebny jest dodatkowy wywóz odpadów (gruzu). Przy 100 m gruzu cena za usługę wywozu będzie wynosić min. 4 tys. zł. Standardowa opłata za kompleksową usługę wynosi ok. 26 tys. zł i jest to prawie połowa ceny, jaką trzeba zapłacić za wzniesienie nowej nieruchomości.

Przed zleceniem usługi rozbiórki budynku dobrze jest poprosić firmę budowlaną o wycenę. Pomocne będą również internetowe kalkulatory budowlane. Należy przy tym pamiętać, że po zgłoszeniu obiektu budowlanego do wyburzenia, na wykonanie prac ma się 2 lata. W celu zaoszczędzenia pieniędzy warto za to pomyśleć nad powtórnym wykorzystaniem materiałów budowlanych i recyklingiem.