Kiedy decydujemy się delikatnie odświeżyć mieszkanie – pomalować ściany, zeszlifować sufit – możemy zrobić to samodzielnie. W przypadku cięższych prac budowlanych, gdzie konieczne będzie cięcie lub wiercenie betonowych powierzchni, warto jednak zdać się na fachowców. Usługa tego typu stała się jeszcze bardziej popularna odkąd beton zyskał miano interesującego materiału wykończeniowego. W jakich sytuacjach warto postawić na specjalistów?

Kiedy poprosić o pomoc specjalistów?

Cięcie i wiercenie w betonie zalecane jest w każdej sytuacji, gdzie oczekujemy precyzyjnego wykonania prac budowlanych czy remontowych. Specjaliści zajmą się np. wycinaniem poszczególnych elementów z betonu, które potrzebne są do budowy lub wykończenia domu lub innego obiektu.

Beton zyskał także dużą popularność, jeżeli chodzi o aranżację wnętrz. Doskonale odnajduje się on  pomieszczeniach urządzonych w stylu modernistycznym, minimalistycznym czy industrialnym.  Betonowe płyty bardzo często zdobią ściany wnętrz, lecz aby prezentowały się estetycznie, muszą być precyzyjnie docięte przez fachowca.

Jak wyjaśnia specjalista z firmy Trebor – ciecie i wiercenie w betonie koniczne jest także w przypadku wykonywania otworów, przez które do domu poprowadzone zostaną instalacje. Dzięki użyciu specjalistycznych narzędzi otwory w ścianach czy podłodze mają odpowiedni rozmiar i równe wykończenie, co ułatwia zabezpieczenie ich przed uszkodzeniem.

Nawiercanie betonu i żelbetonu wykorzystywane jest także w pracach wyburzeniowych i rozbiórkowych. Przyspiesza je, zwiększa ich efektywność, a także jest bardziej bezpieczne dla pracowników od stosowania w tym celu np. młota.

Jakie techniki stosuje się w pracach związanych z cięciem i wierceniem betonu?

Do cięcia i wiercenia betonu, żelbetonu oraz innych materiałów takich jak np. żelazo najlepiej sprawdza się metoda diamentowa. To właśnie z niej w swojej codziennej pracy korzystają najlepsi specjaliści. Diament należy bowiem do najtwardszych materiałów na świecie, dlatego też wykorzystuje się go w pracach budowlanych. Oczywiście nie mamy tu na myśli mieniących się w świetle minerałów, za którymi przepadają kobiety. W technice diamentowej stosuje się narzędzia takie jak piły, tarcze czy wiertła, które wzmacniane są dodatkową powłoką diamentową. Powłoka ta zapewnia narzędziom odpowiednią wytrzymałość oraz odporność na szkodliwe działanie substancji chemicznych np. kwasów. Dzięki temu sprzęty tego rodzaju niszczą się znacznie wolniej od klasycznych narzędzi o tym samym profilu zastosowania.