Nowoczesne technologie pozwalają na coraz bardziej precyzyjną obróbkę różnego rodzaju materiałów. Chętnie wykorzystywaną metodą jest między innymi użycie lasera, który jest narzędziem wyjątkowo skutecznym i pozwala bez większych trudności osiągnąć zamierzone efekty. Jak więc działa laser i jakie korzyści płyną z wykorzystania tej metody obróbki materiału?

Czym jest cięcie laserowe?

Jeśli spojrzymy na cięcie przy użyciu lasera od strony technicznej, to polega ono na wykorzystaniu oddziaływania termicznego w celu rozdzielenia materiału. W momencie kiedy wiązka laserowa wnika w materiał, rozpoczyna się proces cięcia. Promień trafia w poddaną rozdzieleniu powierzchnię i przenosząc na nią sporą część energii, nagrzewa ją tak mocno, że fragment ten zostaje stopiony lub ulega całkowitemu odparowaniu. W efekcie końcowym proces ten pozwala na wykonanie niezwykle precyzyjnego nacięcia.

Należy jednak pamiętać, że jakość cięcia może różnić się w zależności od wykorzystanego lasera oraz wybranej metody. Wśród stosowanych metod wyróżniamy między innymi cięcie przez odparowanie, cięcie przez topienie i wydmuchiwanie, cięcie przez wypalanie oraz cięcie polegające na tworzeniu pęknięć termicznych. Sposób, jaki zastosujemy, należy dostosować również do specyfiki powierzchni tworzywa, na którym pracujemy. Warszawski Zakład Ślusarski Bujalski, który zajmuje się między innymi wycinaniem laserowym, dobierze odpowiednie metody pracy tak, byśmy mogli uzyskać oczekiwany efekt.

Najważniejsze zalety wykorzystania cięcia laserowego

Jednym z największych plusów wykorzystania lasera podczas cięcia jest możliwość obróbki wielu rodzajów materiałów. Dzięki temu cięcie laserowe wyróżnia się znacznie na tle innych technologii, które tego nie umożliwiają. Dodatkowo ten typ procesu rozdzielania, niezależnie od ciętego materiału, nie wymaga żadnej dodatkowej obróbki końcowej, więc pozwala na wyeliminowanie między innymi mechanicznego uszczelniania czy piaskowania na kolejnych etapach.

Cięcie laserowe jest chętnie wykorzystywane również ze względu na wysoką precyzję działania. Powstała szczelina jest niewiele większa od wiązki, która ją tworzy. Dzięki temu mogą zostać wycięte dowolne kształty. Laser pomaga także w uzyskaniu powtarzalności działań, o którą trudno przy wykorzystaniu innych technologii. Ścieżka cięcia może być automatycznie korygowana przez zintegrowane kamery, nawet w przypadku błędów dotyczących oryginalnego szablonu. Nie musimy więc obawiać się spowodowanych przez nie nierówności i zniekształceń. Co więcej, laser jest narzędziem, którego nie dotyczy zużycie, z którym mamy do czynienia w przypadku metod działających przy wykorzystaniu ulegających stępieniu głowic.