Chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla pieszych. To niezwykle ważny element infrastruktury miejskiej, którego głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa poruszającym się po nim osobom. Projektowaniem chodników i ciągów pieszych zajmuje się BPD - Biuro Projektów Drogowych ze Szczecina. Co jest ważne przy realizowaniu tego typu inwestycji? Co należy wziąć pod uwagę, planując komfortowy i bezpieczny chodnik?

Jaką szerokość powinien mieć chodnik?

To jak szeroki powinien być chodnik, zależy od wielu czynników np. jego lokalizacji, natężenia ruchu. Przy ruchliwych ulicach, w pobliżu dużych centrów handlowych, szkół czy przedszkoli, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń dla pieszych, konieczne jest położenie szerokiego chodnika, czyli w przedziale od 1,8 do 2,5 metra. Natomiast w miejscach o mniejszym natężeniu ruchu, swobodne przemieszczanie się umożliwia węższa linia komunikacyjna o długości od 1,25 do 1,5 metra. Jeżeli oprócz ruchu pieszych na chodniku znajdują się również urządzenia techniczne, takie jak np. podpory znaków drogowych, słupy to jego szerokość powinna być odpowiednio zwiększona.

Komu zlecić projektowanie chodnika?

Projektowanie chodnika należy zlecić specjalistycznej firmie, która na co dzień zajmuje się tworzeniem infrastruktury drogowej. Jedną z nich jest BPD - Biuro Projektów Drogowych, tworzące projekty ulic, dróg, parkingów, wjazdów i wyjazdów oraz wielu innych elementów budownictwa ulicznego. Pracujący tu specjaliści mają niezbędną wiedzę i doświadczenie w projektowaniu chodników zgodnie z obowiązującymi normami i standardami oraz z uwzględnieniem potrzeb pieszych i wymagań lokalnych władz.

Jakie są etapy projektowania chodnika?

Właściwe zaprojektowanie chodnika wymaga wykonania wielu prac przygotowawczych, które są kluczowe dla późniejszego bezpieczeństwa pieszych. Obejmują one m.in.:

  • analizę terenu, na którym będzie on usytuowany,

  • zapoznanie się z lokalnymi przepisami budowlanymi,

  • ustalenie wymiarów chodnika, jego szerokości i długości, a także kształtu,

  • zaprojektowanie warstwy nośnej, wyrównującej i wierzchniej oraz określenie surowców, z jakich zostaną wykonane.

Projektowanie chodnika polega również na przygotowaniu niezbędnej dokumentacji technicznej: rysunków, kosztorysów, specyfikacji materiałów. To wieloetapowy proces, dlatego musi być wykonany tylko przez specjalistów, takich jak np. szczecińskie Biuro Projektów Drogowych BPD.