Zakup działki na rzecz budowy domu jednorodzinnego powinien być poprzedzony wykonaniem badania stanu prawnego nieruchomości, który sprowadzania się do weryfikacji zapisów znajdujących się w księgach wieczystych, jak również warunków, które znajdują się w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub też w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania. Więcej na ten temat piszemy w artykule.

Weryfikacja ksiąg wieczystych

Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, badanie stanu prawnego nieruchomości zaczyna się od weryfikacji księgi wieczystej dla określonej działki. W II dziale tego typu księgi znajdziemy m.in. dane personale właściciela danej nieruchomości, z którym zamierzamy zawrzeć umowę kupna. Natomiast weryfikacji wymagają także ewentualne wpisy znajdujące się w dziale III i IV księgi wieczystej. Warto w tym miejscu nadmienić, iż najlepszym wariantem jest tu brak wpisów w tych działach, ponieważ jest to miejsce przeznaczone na wpisy dotyczące ewentualnych obciążeń, jak również hipotek, jakie zostały ustanowione na działce.

Powstaje więc pytanie, w jaki sposób możemy ustalić treść księgi wieczystej? W tym celu należy udać się do dowolnego sądu rejonowego z wydziałem ksiąg wieczystych, by złożyć tam wniosek o wydanie odpisu z owych ksiąg na formularzu KW-ODPIS, podając numer księgi wieczystej oraz uiszczając opłatę wynoszącą 30 zł od jednego odpisu. Wniosek można też złożyć przez Internet poprzez wgląd do treści księgi wieczystej online. Warto wiedzieć także, iż badaniem oraz regulowaniem stanu prawnego nieruchomości mogą się dla nas zająć fachowo także specjaliści tacy, jak pracownicy firmy geodezyjno-kartograficznej GEOPOM z Szamotuł.

Badanie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania

Samo sprawdzenie ksiąg wieczystych nie umożliwi nam jeszcze pełnej oceny stanu prawnego nieruchomości. W tym celu należy więc ustalić także, czy dana działka spełnia wymogi pod daną budowę, która nas interesuje np. zabudowę jednorodzinną, a pomoże nam w tym weryfikacja Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Jest to akt prawa miejscowego udostępniany na stronach internetowych urzędów oraz gmin miasta bądź też w samej siedzibie urzędu gminy lub miasta.

Jeśli okaże się, że MPZP nie został uchwalony w danej sytuacji lub nie został on zaktualizowany, to możemy także zweryfikować Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania (tak zwany SUIKZ) dostępny także na stronach lub w siedzibie danego urzędu gminy.