Zadania geodetów nie ograniczają się jedynie do dokonywania rozmaitych pomiarów. Fachowcy przeprowadzają bowiem również procesy wizualizacji swoich precyzyjnych badań. Mapy, bo o nich tu mowa, nie muszą  jednak wcale przybierać znanej od tysięcy lat tradycyjnej postaci analogowej. We współczesnej geodezji prym wiodą mapy numeryczne (cyfrowe), które dzięki wprowadzeniu do specjalistycznego programu komputerowego pozwalają na szybki dostęp do danych niezbędnych, chociażby przy wielkich inwestycjach budowlanych.

Plusy map numerycznych

Mapy numeryczne stanowią owoc rozwoju technologii informatycznych, umożliwiając bezproblemowy odczyt informacji o topologicznych lub geometrycznych zależnościach między wybranymi elementami przestrzeni. Nie sposób ominąć faktu, że taki rodzaj zapisu kartograficznego pozwala skorzystać z danych wielu osobom jednocześnie. Łatwy i szybki dostęp to jednak nie wszystko. W odróżnieniu od papierowych wersji, geodeci mają możliwość przybliżania i oddalania interesujących ich obszarów. Nie ma też kłopotu z wyłączeniem  grup obiektów (budynki, ulice, drzewa),które w danej sytuacji nie są potrzebne. Profesjonaliści cenią wielowarstwowe mapy cyfrowe również za ich niebywałą dokładność oraz łatwy sposób aktualizacji, niewymagający ponownego wprowadzania danych do komputera.

Do czego służą mapy numeryczne?

Komfortowe w użytku mapy numeryczne znacznie przyśpieszają prace przy wykonywaniu projektów zabudowy czy rozmaitych inwestycji z zakresu infrastruktury. Są one jednak przede wszystkim kluczowym elementem Systemu Informacji Przestrzennej, który ogniskuje się na pozyskiwaniu, przetwarzaniu oraz udostępnianiu danych na temat określonych obiektów. Mapy cyfrowe wraz z towarzyszącymi informacjami opisowymi są wręcz bezcenne dla leśnictwa, wpływając na lepsze zarządzenie posiadanymi zasobami. Tego typu plany z powodzeniem wykorzystujemy też w życiu codziennym, chociażby używając nawigacji samochodowej. Chcąc sporządzić wysokiej jakości mapy numeryczne, warto wybrać sprawdzonych geodetów, którzy dzięki swej wiedzy i sprzętowi szybko sprostają powierzonemu zadaniu. Firmą godną polecenia jest zdecydowanie Zenit Usługi Geodezyjne Sławomir Drobysz.

Rodzaje map numerycznych

Sposób konstruowania map cyfrowych zależy od techniki pozyskiwania niezbędnych danych geodezyjnych. Tzw. mapy rastrowe uzyskuje się głównie poprzez skanowanie projektów powstałych drogą tradycyjną. Dany obszar zostaje następnie podzielony przez siatkę regularnych pól, głównie kwadratów oznaczonych odpowiednim kolorem. Takie rozwiązanie nie jest jednak wolne od wad. Mapy rastrowe zajmują bowiem dużo pamięci komputera, a przy powiększaniu tracą na swej jakości. Dlatego też większym powodzeniem cieszą się mapy wektorowe, tworzone na podstawie danych zebranych w czasie pomiarów terenów. Geodeci równie często stosują też zdjęcia naziemne, lotnicze lub satelitarne, które po przekazaniu do oprogramowania ulegają wektoryzacji. Jako że krzywizny są reprezentowane pod postacią wzorów, wielkość pliku z taką mapą jest znacznie mniejsza, co nie obciąża sprzętu i sprzyja aktualizacjom obrazu.