Aby rozpocząć inwestycję w postaci wzniesienia domu jednorodzinnego i uzyskać pozwolenie na budowę, w pierwszej kolejności trzeba wykonać projekt budowlany. Zgromadzenie dokumentacji to nie tylko dokładne wymiary budynku czy rozplanowanie pomieszczeń – to także uzyskanie szeregu różnych informacji. Co powinien zawierać projekt budowlany i jakie znaczenie ma dla niego ocena geotechniczna? Poznaj usługi, jakie oferuje Biuro Geodezji i Nieruchomości z miejscowości Braniewo!
Składowe projektu budowlanego
Na dokumentację budowlaną składa się projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt zagospodarowania działki. W pierwszym z nich musi znaleźć się rzut budynku wraz z pełną informacją o całkowitej powierzchni oraz wielkości poszczególnych pomieszczeń, w tym również garażu i części gospodarczej, wszystkich poziomach domu, fundamentach, ewentualnym podpiwniczeniu, a w przypadku dachu spadzistego – także rzut więźby dachowej.
Istotną rolę odgrywa również projekt zagospodarowania działki, który dostarczy informacji o całkowitej powierzchni nieruchomości gruntowej, usytuowania budynku względem granic lub innych obiektów budowlanych. Na jego specyfikę składają się także takie czynniki jak użyte materiały, konstrukcja domu, charakterystyka energetyczna oraz wykorzystane rozwiązania instalacyjne. Kluczowe będzie wskazanie informacji o posadowieniu budynku, w tym również o kategorii geotechnicznej.
Projekt budowlany a ocena geotechniczna
Jak widać, inwestycja związana z budową domu to szereg formalności związanych nie tylko z projektami, ale także z oceną gruntu. To zagadnienie dzieli się na trzy grupy. Pierwsza kategoria geotechniczna dotyczy niewielkich obiektów budowlanych, takich jak maksymalnie dwukondygnacyjne budynki. Założenia inwestycyjne obejmują wykop na głębokość 1,2 m oraz nasyp o maksymalnej wysokości 3 m.
Druga kategoria odnosi się do budynków zlokalizowanych na trudniejszych warunkach gruntowych, które będą wymagać ilościowej i jakościowej oceny danych geotechnicznych, natomiast w skład trzeciej kategorii wchodzą nietypowe obiekty budowlane lub takie, które mają zostać posadowione na gruntach o skomplikowanych warunkach technicznych.
Z prośbą o ocenę geotechniczną możemy zwrócić się do doświadczonego geologa, który dokona ekspertyzy na podstawie badań terenowych oraz wykonanych w warunkach laboratoryjnych. Jeden z pracowników Biura Geodezji i Nieruchomości podkreśla, że takie badanie nie jest wyłącznie obowiązkiem, ale również źródłem cennej wiedzy. Jego przeprowadzenie wykaże, czy możemy wnieść konstrukcję bez ryzyka jej późniejszego samoistnego uszkodzenia, czy może działka potrzebuje dodatkowego wzmocnienia.
Jakie usługi oferuje Biuro Geodezji i Nieruchomości?
Rola geodety w procesie budowania domu jest niezwykle istotna, a sama jego obecność niezbędna. Kompleksowe usługi geodezyjne znaleźć można w firmie Biuro Geodezji i Nieruchomości. Fachowcy sporządzą mapy do celów projektowych, zajmą się tyczeniem obiektów budowlanych i pomiarami realizacyjnymi, a także wykonają inwentaryzację powykonawczą. Ponadto można skorzystać z usług takich jak podziały działek, badanie stanu prawnego nieruchomości i sporządzania wszelkich innych, niezbędnych opracowań i dokumentacji geodezyjnych.