Właściwa wentylacja pomieszczeń ma ogromne znaczenie zarówno dla zdrowia, jak i wewnętrznego wyposażenia. Jeśli poszczególnym przestrzeniom nie zapewni się swobodnej wymiany powietrza, powstaje ryzyko powstania pleśni czy grzybów. Wszędzie tam, gdzie regularne wietrzenie wnętrz jest niemożliwe, warto wypróbować wentylatory kanałowe. Ich poszczególne modele różnią się między sobą konstrukcją i funkcjonalnością, dzięki czemu łatwo je dopasować do konkretnych potrzeb.

Jak działają wentylatory kanałowe?

Zadaniem wentylatorów kanałowych jest zapewnienie szybkiego i sprawnego przepływu powietrza w danym kierunku. W tym celu zwiększają jego energię kinetyczną, nadając mu określoną prędkość i wymuszając obieg, przez co działają na zasadzie sprężarki. Transport powietrza odbywa się zaś poprzez kanały wentylacyjne, co tłumaczy nazwę opisywanego urządzenia. Kluczowym elementem wentylatora kanałowego jest silnik, który musi spełniać wszelkie wymagania stawiane sprzętom elektrycznym. Z tego powodu, dzięki odpowiednim rozwiązaniom konstrukcyjnym i materiałowym, są one chronione przed działaniem wody, a także posiadają zabezpieczenia przed porażeniem.

Wentylatory kanałowe mimo intensywnego trybu pracy gwarantują dużą wydajność na wiele lat. Nie inaczej jest w przypadku wysokiej klasy urządzeń, które odnajdziemy w ofercie hurtowni Pako Poznań.  Sprzęt instalowany w okrągłych przewodach funkcjonuje zamiast wentylacji naturalnej, umożliwiając grawitacyjny przepływ powietrza, nawet przy jego wyłączeniu.

Rodzaje wentylatorów kanałowych

Poszczególne wentylatory kanałowe różnią się między sobą co do swych parametrów. Na krótkich odcinkach przewodów wentylacyjnych stosowane są głównie atrakcyjne cenowo wentylatory osiowe. Odznaczają się one wysokimi wydatkami powietrza, kosztem jednak niższego sprężu. Producenci starają się to rekompensować dwoma osobnymi silnikami, które napędzają pracę wirników kręcących się w przeciwnych kierunkach. Takie rozwiązanie pozwala przetłoczyć powietrze na większą długość kanału. Wentylatory osiowe znajdują zastosowanie głównie w  wentylacji ogólnej pomieszczeń przemysłowych, a ponadto biur, magazynów i garaży.

Bardziej skomplikowaną budowę posiadają wentylatory promieniowe, przez co ich zakup wymaga nieco głębszego sięgnięcia do portfela. Urządzenia te nazywane potocznie dmuchawą, doskonale sprawdzają się w rozgałęzionych wentylacjach. Pochylone do tyłu wirniki z łopatkami, umożliwiają transport maksymalnej ilości powietrza przy ograniczonej głośności i przy wysokim statycznym ciśnieniu. Wentylatory tego typu są tak zaprojektowane, aby uniknąć osadzania się  na nich  zanieczyszczeń, dlatego dobrze sobie radzą w niecodziennych warunkach pracy. Dedykowane są wprawdzie do przemysłu lekkiego i ciężkiego, lecz wentylują również obiekty takie jak galerie handlowe, biblioteki czy większe sale konferencyjne.

W nawiewno-wywiewnych systemach, które wymagają niewysokiego sprężu, a także niskiego poziomu hałasu, wykorzystuje się wentylatory kanałowe o przepływie mieszanym. Są one znakomitym rozwiązaniem w budynkach użyteczności mieszkalnej i publicznej. W ramach jednego systemu instaluje się równolegle bądź szeregowo parę wentylatorów, co pozwala zwiększyć wydajność lub podwyższyć ciśnienie.