Chyba każdy z nas posiada ogólne wyobrażenie prac alpinistycznych. Związane są one oczywiście z wykonywaniem trudnych prac na dużych wysokościach, nawet kilkudziesięciu metrów. Do wykonywania tego zawodu niezbędne jest posiadanie uprawnień oraz sprzętu wspinaczkowego. Wyróżnia się rozmaite prace na wysokościach. Jakie one dokładnie są oraz na co zwracać uwagę korzystając z usług alpinistycznych?

Na czym polegają usługi alpinistyczne i kto je wykonuje?

Usługi alpinistyczne czy też prace wysokościowe to nic innego niż roboty wykonywane na wysokości w podwieszeniu lub podparciu. W pracach tych często wykorzystuje się techniki wspinaczkowe. Chyba każdy z nas choć raz w życiu widział ludzi, którzy np. wiszą na linach przy wysokich budynkach i myją okna. To jeden z rodzajów prac alpinistycznych. Do wykonywania tego zawodu niezbędne jest posiadania uprawnień alpinistycznych oraz dokumentu zaświadczającego o braku jakichkolwiek przeciwwskazań do wykonywania prac na wysokościach. Aby uzyskać możliwość pracy w tym zawodzie, należy dodatkowo ukończyć kurs dotyczący znajomości sprzętu wspinaczkowego, zabezpieczenia miejsca prac i zakresu prac wykonywanych na wysokościach.

Alpiniści przemysłowi, np. z firmy Urban Clinbing wykorzystują w swojej  pracy specjalistyczny sprzęt wspinaczkowy. Do niego zalicza się liny, kaski, uprzęże i inne tego typu urządzenia. Prace wysokościowe mogą być wykonywane zarówno za zewnątrz obiektów budowlanych, jak i w zamkniętych przestrzeniach. W trakcie wykonywania takich prac duże znaczenie ma przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeżeli alpinista zbagatelizowałby jakiekolwiek zasady, mogłoby dojść do poważnych w skutkach wypadków.

Jakie wyróżnia się prace na wysokościach?

Prace na wysokościach najczęściej dotyczą mycia szyb w wieżowcach lub mycia elewacji. Poza tym dość często alpiniści wykonują pracę polegająca na odśnieżaniu dachów oraz zbijaniu sopli. Oczywiście na tym usługi alpinistyczne się nie kończą. Profesjonalne firmy działające w tej branży oferują swoim klientom między innymi:

  • czyszczenie elewacji,
  • przegląd elewacji,
  • naprawę elewacji,
  • impregnację elewacji,
  • mycie dachów,
  • wymianę szyb,
  • wykruszanie uszkodzonych szyb,
  • montaż reklam i oświetlenia,
  • udrażnianie rynien,
  • montaż zabezpieczeń,
  • przycinanie i wycinanie drzew,
  • prace budowlane na wysokościach.

Sprawdzenie rzetelności firmy wykonującej prace na wysokościach

Jeżeli zamierzamy po raz pierwszy skorzystać z usług firmy alpinistycznej, powinniśmy przede wszystkim upewnić się, że pracownicy danego przedsiębiorstwa posiadają ważne badania lekarskie, będące uprawnieniem do wykonywania prac na wysokościach, a także informacje o odbytym szkoleniu z zakresu BHP. Warto również zapytać o ukończone szkolenia wysokościowe, które są potwierdzone certyfikatami. Takim może być IRATA, czyli najbardziej znany dokument w branży dostępu linowego. Zgodnie z polskim prawem ten certyfikat nie jest obowiązkowy, aczkolwiek profesjonalni alpiniści przemysłowi z pewnością posiadają go.

Dobrym pomysłem jest również zapytanie o aktualną dokumentację sprzętu służącego do ochrony indywidualnej. Dokumentację SOI posiadają tylko alpinistyczne sprzęty, które charakteryzują się zwiększoną odpornością na obciążenia niż zwykły sprzęt do wspinaczki górskiej.