Architekt, projektując dom, wykonuje rysunki kondygnacji, charakterystyczne przekroje, oraz widoki elewacji. Jednak jednym z najważniejszych elementów projektu budowlanego jest nieduży rysunek – projekt zagospodarowania terenu inwestycji. To na nim nanoszone są odległości planowanego budynku od granic i innych ważnych elementów. Bez tego rysunku nie da się wybudować domu. Aby był wykonany prawidłowo, potrzebna jest mapa do celów projektowych.

Dlaczego mapa do celów projektowych jest tak ważna?

Mapa do celów projektowych jest opracowaniem kartograficznym, które wykorzystuje materiały pochodzące z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz pomiary geodezyjne. Zasób to zbiór wszystkich opracowań mapowych, z terenu całego kraju, który jest stale i na bieżąco uzupełniany. Aby przygotować mapę do celów projektowych, geodeta pobiera z Zasobu mapę zasadniczą, a następnie sprawdza jej zgodność ze stanem faktycznym w terenie i dokonuje wszelkich niezbędnych pomiarów, z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu, aby dokonać aktualizacji mapy. Dopiero w odniesieniu do faktycznych elementów zagospodarowania terenu, architekt może narysować nowo powstający obiekt.

Co powinna zawierać mapa do celów projektowych?

Definicję i zasady sporządzania tej mapy określone są w Ustawie z dn. 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (t.j. Dz.U.2020.0.2052 ze zm.), oraz przepisie wykonawczym – Rozporządzeniu Ministra Rozwoju z dn. 18 sierpnia 2020 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (Dz.U.2020.0.1429 ze zm.).

Zgodnie z tymi przepisami, uprawniony geodeta z firmy Geodezja Chojnowski Usługi Geodezyjne Inż. Mariusz Chojnowski nanosi elementy na mapę zasadniczą. Są to szczegóły terenowe, zieleń wysoka i obiekty budowlane. Na mapie powinny się też znaleźć miary liniowe. Na mapie stosuje się standardowe oznaczenia i symbole graficzne.