Gaśnica to sprzęt, który może uratować życie nam lub komuś, kto będzie potrzebował pomocy. W ciągu roku strażacy zmagają się z liczbą blisko pół miliona pożarów i zagrożeń nimi. Ogień to żywioł, którego nie warto lekceważyć, dlatego dobrze jest mieć gaśnicę. O tym, gdzie jest obowiązek posiadania takiego urządzenia i jak wygląda konserwacja go w Zakładzie Usługowo-Handlowym Słomka Bogdan, opowiemy w dalszej części artykułu.

Gdzie gaśnice są obowiązkowe?

Posiadanie gaśnicy jest mądrym posunięciem, jednak są miejsca, w których nie jest to jedynie odpowiedzialne działanie, a obowiązek regulowany prawnie. W przypadku budynków i wszelkiego rodzaju obiektów budowlanych, ich właściciele zobowiązani są do wyposażenia ich w urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice, dbania o ich sprawność i konserwację, a także zapewnienia osobom, które mogą się znajdować wewnątrz, możliwości ewakuacji. Wymienić można tutaj wszystkie obiekty użyteczności publicznej, czy też miejsca, gdzie jednocześnie może przebywać więcej niż 50 osób. Osoby korzystające z mieszkań prywatnych nie są objęte obowiązkiem posiadania takiego sprzętu, jednak dla własnego bezpieczeństwa, poleca się w niego zaopatrzyć.

Specjaliści, jakich można spotkać w firmie Zakład Usługowo-Handlowy Słomka Bogdan, mogą zająć się doradzaniem jaki rodzaj systemu przeciwpożarowego będzie najlepszym rozwiązaniem do zapotrzebowania danego budynku. Dodatkowo oferują usługę oznakowania całego obiektu odpowiednimi oznaczeniami, zaplanowanego scenariusza i wykonania ćwiczeń ewakuacyjnych i nie tylko.

Kolejnym wyszczególnionym miejscem objętym obowiązkiem posiadania gaśnic są stacje paliw oraz magazyny, w których składuje się butle z gazem płynnym. Dodatkowo w każdym samochodzie powinna znajdować się sprawna gaśnica, a w autobusach, czy też samochodach ciężarowych zwykle norma wynosi dwie sztuki.

Konserwacja gaśnic

Gaśnica po zakupie otrzymuje gwarancję od producenta, która ma poświadczać, że gwarantuje on jej sprawność techniczną, okres ten może różnić się w zależności od wybranego produktu, ale zwykle wynosi do 5 lat. Dodatkowo trzeba pamiętać, że kupując gaśnice, należy zapisać sobie jeszcze jedną datę i jest nią okres legalizacji tego produktu do użytku. Określa on czas skutecznego działania środka gaśniczego, który znajduje się w środku oraz sprawności jego elementów konstrukcyjnych i standardowo wynosi rok od produkcji.

Konserwacja gaśnic umożliwia przedłużenie czasu legalizacji danej gaśnicy. Cały proces polega na dokładnym przeglądzie jej stanu wraz z rozłożeniem na części i weryfikacją każdego elementu. Wymieniane są stare części, które tego wymagają, a także środek gaśniczy. Po złożeniu całości testuje się odpowiednie działanie i zatwierdza je odpowiednim dokumentem.