Dokumentacja hydrogeologiczna stanowi zestaw dokumentów mających za zadanie zilustrować wyniki badań dotyczących warunków hydrogeologicznych. Badania te są wykonywane w konkretnym praktycznym celu na określonym obszarze. Co jeszcze należy wiedzieć o dokumentacji hydrologicznej? O tym wszystkim piszemy w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do jego lektury.

W jakich przypadkach przygotowuje się dokumentację hydrogeologiczną?

Przepisy prawa geologicznego i górniczego mówią, iż dokumentacja hydrogeologiczna jest na ogół sporządzana w takich sytuacjach jak wydobywanie kopalin (wymagające określenia warunków hydrogeologicznych), projektowanie nawodnień i odwodnień czy wtłaczanie wód do górotworu. Ponadto, mowa tutaj także o ustalaniu zasobów wód podziemnych, a także o realizowaniu inwestycji mogących narazić wody podziemne na zanieczyszczenia.

Co więcej, tego rodzaju usługa może być też tworzona przy okazji magazynowania oraz składowania substancji bądź odpadków i wykonywania prac geologicznych po to, by wykorzystać ciepło ziemi. Dokumentację hydrogeologiczną przeprowadza się też przy likwidacji otworu wiertniczego i ustanawianiu obszarów ochronnych zbiorników podziemnych.

Z czego składa się dokumentacja hydrogeologiczna?

Dokumentacja hydrogeologiczna, której tworzeniem zajmuje się m.in. należąca do Anny Świdurskiej-Bączyk firma Aquaproject z Czapur, jest złożona z takich części jak zestawienia wyników badań oraz pomiarów terenowych, fragment poświęcony analizie tych badań, a także ich interpretacja (w postaci map, wykresów, wniosków orz przekrojów).

Znajdziemy tu więc m.in. część graficzną (wraz z wykresami, przekrojami i mapami), tabelaryczną (z wynikami pomiarów i badań), tekstową (zawierającą objaśnienia części graficznej i tabelarycznej), a także wnioskową. Dokumentacja hydrogeologiczna przybiera zazwyczaj zestandaryzowaną formę zgodną z aktualnymi instrukcjami oraz normami. Warto tutaj wspomnieć także, iż decyzje zatwierdzające ową dokumentację są wydawane bezterminowo.