Po uzyskaniu pozwolenia na budowę można przejść do realizacji prac na placu budowy. Gdy geodeta wytyczył obiekt budowlany, kolejny krok polega na wykopaniu fundamentów. Obecnie tego typu roboty ziemne wykonuje się za pomocą maszyn budowlanych, np. koparek lub minikoparek. Zobacz, jakie są rodzaje wykopów fundamentowych, jak głęboko należy kopać fundamenty oraz jak poradzić sobie z wodą gruntową.

Jakie są rodzaje wykopów pod fundamenty?

Wykopy pod fundamenty to jedna z podstawowych prac wykonywanych w trakcie stawiania obiektów budowlanych. Od tego, jak zostaną wykonane fundamenty, zależy stabilność całej konstrukcji. Wyróżnia się kilka rodzajów wykopów. Jeżeli pod uwagę weźmiemy ich wymiary, wówczas mamy do czynienia z wykopami wąskoprzestrzennymi, szerokoprzestrzennymi oraz jamistymi. Wykopy wąskoprzestrzenne to te, których szerokość dna nie jest większa niż 1,5 metra. Szerokoprzestrzenne wykopy to te, których dno ma szerokość powyżej 1,5 metra. Natomiast jamiste wykopy zaliczane są do niewielkich wykopów fundamentowych, a ich głębokość i szerokość nie przekracza 1,5 metra.

Wpływ na to, jaki rodzaj wykopów powinniśmy wybrać, ma między innymi głębokość fundamentów. Z kolei ten parametr zależny jest od rodzaju zastosowanego fundamentu. Jak informuje specjalista od prac ziemnych, a w szczególności od wykopów pod fundamenty z firmy budowlanej Piaskowiec z Piły, wyróżnia się dwa podstawowe typy głębokości. Pierwsze z nich to płytkie wykopy pod fundamenty, w których wylewa się ławy i płyty. Drugi typ to głębokie wykopy. Stosuje się je w przypadku fundamentów pośrednich, które tworzy się np. ze słupów.

Firma Piaskowiec, której właścicielem jest Andrzej Gorlaszczyński, specjalizuje się w pracach ziemnych. Od 2005 roku zdobywa cenne doświadczenie, co pozwala jej zapewnić odpowiednie przygotowanie terenu pod budowy i inwestycje. Nowoczesny park maszynowy pozwala wykonywać różnego rodzaju prace ziemne, drogowe oraz brukarskie. Dodatkowo Piaskowiec wykonuje rozbiórki oraz wyburzenia budynków lub dróg. Firma oferuje także wynajem maszyn budowlanych z doświadczonym operatorem oraz transport materiałów, w tym masywne maszyny o wadze do 60 ton. Prowadzi również sprzedaż materiałów sypkich.

Co zrobić, gdy w wykopie znajdzie się woda?

W trakcie prac ziemnych związanych z kopaniem fundamentów trzeba uważać na rozmaite zagrożenia. Jednym z nich jest woda, która można znaleźć się w wykopie. Skąd woda przedostaje się do wykopu? Ma to związek z tym, że gruntowe wody są zależne nie tylko od typu podłoża, lecz także od warunków hydrologicznych i meteorologicznych. Jeśli istnieje ryzyko pojawienia się wody w wykopie, powinniśmy zdecydować się na płytkie wykopy. To oczywiście wiąże się z koniecznością podniesienia obiektu budowlanego.

Gdy budynek zostanie podniesiony do 30 cm, wówczas może to być odnotowane w dzienniku budowy bez poważniejszych konsekwencji. Z kolei spłycenie wykopów powyżej tej wartości wymaga głoszenia tego faktu do starostwa powiatowego. Poza tym w takich sytuacjach musimy liczyć się z tym, że podniesione zostanie również wejście główne i podjazd do garażu.

Dno wykopu może zostać też zabezpieczone w inny sposób przed działaniem wody gruntowej. Jednym z nich jest ukształtowanie dna tak, aby miał on niewielki spadek. Nachylenie 5 promili sprawi, że woda spłynie do krawędzi wykopu. W tym przypadku trzeba pamiętać o wykonaniu niewielkiego wykopu przy ścianie, który zostanie wypełniony żwirem.