Wykorzystanie konstrukcji stalowych na potrzeby budownictwa przemysłowego, nie stanowi oczywiście kwestii przypadku. Technologia ta jest nie tylko ekonomiczna, ale umożliwia również znacznie szybsze przeprowadzenie procesu wznoszenia konstrukcji. Taki stan rzeczy możliwy jest głównie dzięki temu, iż połać dachową wykonuje się z nowoczesnych płyt warstwowych. Ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszą się płyty typu PIR. Co warto o nich wiedzieć?

Czym są płyty warstwowe PIR?


Przez wykonawców i specjalistów z branży budowlanej płyty warstwowe często określane są nieco żartobliwym mianem kanapki lub sandwicha. Wynika to oczywiście ze specyficznej konstrukcji produktu. W przypadku płyt wykorzystywanych na połaciach dachowych górną warstwę stanowi zazwyczaj blacha trapezowa. Jej charakterystyczne przetłoczenie pozwala wydajne odprowadzić wodę opadową. Stal ocynkowana pokryta powłokami poliuretanowymi doskonale radzi sobie także z oddziaływaniem czynników środowiskowych takich jak m.in. wilgoć czy niskie lub wysokie temperatury.

Kolejną warstwą, a w zasadzie rdzeniem płyty dachowej, jest materiał termoizolacyjny. Jeżeli chodzi o płyty z rodziny PIR, to klienci mają tutaj do czynienia ze specjalistyczną pianką na bazie poliuretanu. Jednakże w przeciwieństwie do klasycznego rozwiązania, pianki PIR wyróżniają lepsze właściwości w zakresie odporności na ogień, wytrzymałości mechanicznej oraz termoizolacji. Zastosowanie pianki wpływa dodatkowo na lekkość płyt, dzięki czemu ich montaż może przebiegać zarówno sprawnie, jak i bezpiecznie. Ostatnią warstwę stanowi natomiast odpowiednio zabezpieczona blacha płaska – choć i o tej reguły istnieją pewne odstępstwa. Co jeszcze warto wiedzieć?

Kiedy płyty PIR sprawdzą się najlepiej?


Za jedną z największych zalet płyt warstwowych typu PIR uznaje się uniwersalność ich zastosowania. Oznacza to, że sprawdzą się one tak samo dobrze zarówno podczas budowy hal magazynowych, jak i np. wielkopowierzchniowych obiektów użyteczności publicznej takich  jak m.in. markety. Płyty tego typu bardzo często wykorzystywane się także w rolnictwie. Spotkać można je na dachach obór, obiektów inwentarskich, stodołach oraz chlewniach. Choć produkt zdecydowanie najbardziej ma prawo kojarzyć się z funkcją użytkową, to nie należy zapominać, że dobrze dobrana płyta warstwowa ma ogromny wpływ na estetykę całego obiektu.

Dlatego też w razie jakichkolwiek wątpliwości co do tego, jaki produkt wybrać, warto poprosić o doradztwo techniczne najbardziej doświadczonych dekarzy. Pracownicy firmy Prostal-Hale przedstawią najbardziej interesujące opcje, zajmą się przygotowaniem wyceny porównawczej, kwestiami logistycznymi oraz samym montażem. Dachowa płyta warstwowa PIR postrzegana jest w kategoriach jednego z najlepszych obecnie dostępnych rozwiązań.