Frezowanie kominów nazywane jest również rozwiercaniem. Jest to jeden ze sposobów odnowienia kanałów dymowych, a także skuteczny sposób na poszerzenie przekroju przewodu kominowego. Prawidłowo wykonany komin powinien zapewniać dobrą naturalną wentylację. Jest to szczególnie ważne nie tylko dla bezpieczeństwa użytkownika, ale również dla optymalnej pracy kotła czy kominka. Dlatego istotne jest, aby wiedzieć, czym jest młyn kominowy i kiedy należy go wykonać.

Czym jest frezowanie kominów?

Frezowanie kominów wymaga użycia specjalnego sprzętu i wierteł o odpowiednich średnicach do wiercenia kanałów kominowych w celu poprawy ich gładkości. Komin o wąskim przekroju można przystosować do urządzeń grzewczych wymagających większego prześwitu. Jest to operacja nieinwazyjna, ponieważ można ją wykonać bez demontażu komina. Pole przekroju można zwiększyć o 1/3 szerokości cegły bez wpływu na elektryczność statyczną komina. Ta operacja jest zwykle wykonywana w starych budynkach. W przeszłości przekrój otworów wynosił 140 × 140 mm, czyli za mały dla obecnie zainstalowanych pieców gazowych i olejowych. Frezowanie umożliwia zwiększenie średnicy do 22 cm.

Zgodnie z prawem budowlanym usługi frezarskie mogą wykonywać wyłącznie osoby posiadające uprawnienia kierowników kominów. Przykładem może być firma Komin Czad, którą prowadzi Bartosz Szyszko. Komin można frezować tylko wtedy, gdy jest on wykonany z cegieł i nie ma dużego nachylenia i krzywizny podczas budowy. Kominiarze dla usług młynarskich również muszą mieć możliwość wejścia do wyjścia kominowego. Nie ma potrzeby frezowania komina na całej długości, co znacznie obniża koszty renowacji. Po przeszlifowaniu należy włożyć komin do czopucha. Proces szlifowania trwa od kilkudziesięciu minut do trzech dni.

Kiedy należy wykonać frezowanie komina?

Jeżeli czyszczenie komina nie przyniesie oczekiwanego efektu lub zaniedbana jest konserwacja komina, komin należy wyfrezować do renowacji. Gdy komin nie jest uszczelniony, należy również wyfrezować komin. Świadczyć o tym może wyraźny zapach lub zapach dymu, wiatr na ścianach, dym wpadający do pomieszczenia, osady smoły gromadzące się na wyjściu z komina czy brązowe plamy na kominie. Jeśli w kominie osadza się zbyt dużo węgla, również tę operację należy wykonać. Gdy przekrój komina nie będzie odpowiedni dla urządzeń grzewczych, będziemy również szlifować komin. Jeśli przekrój będzie zbyt mały, wnętrze paleniska będzie bardzo tłuste, a z kotłowni będzie się wydobywać dym, który może nie tylko zaszkodzić zdrowiu użytkownika, ale także spowodować uszkodzenie konstrukcji komina i urządzenia grzewczego. W wymienionych przypadkach należy wykonać frezowanie komina.