Rozpoczynając jakikolwiek remont, warto zadbać o to, by do jego przeprowadzenia zostały użyte odpowiedniej jakości materiały, a jednym z nich jest niewątpliwie gładź szpachlowa, dzięki której powierzchnia naszych ścian będzie idealnie wygładzona. Gładź szpachlowa dostępna jest w wielu rodzajach, dlatego też zachęcamy do zapoznania się z nimi nieco dokładniej.


Czym jest gładź szpachlowa?

Gładź szpachlowa  to rodzaj materiału budowlanego stworzonego głównie na bazie gipsu wraz z różnymi dodatkami, takimi jak chociażby kreda czy dolomit służący do wykańczania ścian, by uzyskały one gładką i nieskazitelną powierzchnię gotową do malowania. Warto również zaznaczyć, że gładź szpachlowa dostępna jest zarówno w wersji sproszkowanej do samodzielnego wymieszania z wodą lub gotowej masy i zdecydowanie bardziej nadaje się do tego typu prac niż stosowany w dawnych czasach tynk cementowo-wapienny.


Rodzaje gładzi szpachlowych

Gładź szpachlowa dostępna obecnie na rynku materiałów budowlanych występuje w kilku rodzajach, a należą do nich:

  • Gładź gipsowa - Jest to rodzaj gładzi, w której oczywiście głównym składnikiem jest naturalny lub syntetyczny gips o niskim stopniu granulacji. Gładź tego rodzaju posiada bardzo wysokie walory gładkości i dostępna jest zarówno w wersji suchej do samodzielnego rozrobienia z wodą jak i gotowej masy oraz wymaga solidnego szlifowania.
  • Gładź cementowa - Jest to mieszanka, która idealnie sprawdzi się zarówno po stronie wewnętrznej jak i zewnętrznej budynku, ponieważ posiada ona bardzo dobre cechy odpornościowe na działanie takich czynników jak wilgoć czy zmienne warunki temperatury, a do tego jest ona bardzo trwała.
  • Gładź wapienna - W przypadku tej mieszanki głównym składnikiem wiążącym jest wapno i można ją nanosić zarówno ręcznie jak i maszynowo z tym, że jej warstwa nie może przekraczać 5mm grubości. Do zalet tego rozwiązania można niewątpliwie zaliczyć to, iż gładź wapienna posiada właściwości hydrofobowe, dzięki czemu na naszych ścianach nie pojawi się pleśń.
  • Gładź polimerowa - Tego rodzaju mieszanka jest dużo bardziej elastyczna od wymienionych nieco wyżej i odporna na działanie wilgoci. Można ją nakładać ręcznie bądź maszynowo w warstwie od 1 do 3 mm grubości i wymaga ona szlifowania.

Zastosowanie gładzi szpachlowej

Gładź szpachlowa, jak już wspomnieliśmy, znajduje zastosowanie zarówno do wygładzania elewacji budynku po stronie zewnętrznej jak i przy remontach wewnętrznych do nakładania na ściany w pokojach, kuchni czy łazience, jednak należy pamiętać o doborze odpowiedniej mieszanki do danego pomieszczenia.


Skąd wziąć gładź szpachlową?

Gładź szpachlowa dostępna jest zarówno w wersji sypkiej jak i gotowej praktycznie w każdym sklepie budowlanym, jednak my zdecydowanie bardziej polecamy zakup tego produktu w specjalistycznym sklepie takim jak Wi-Waldi, gdzie możemy liczyć na naprawdę wysokiej jakości produkty oraz fachowe doradztwo.