Hydraulikę siłową stosuje się głównie w urządzeniach i maszynach w wielu gałęziach przemysłu. Za pomocą ciśnienia i odpowiedniej siły następuje przepływ cieczy takich jak woda czy olej, a całość działa w jednym, zamkniętym układzie. Warto jednak pamiętać, aby zaopatrzyć się w odpowiednie produkty tj. części i elementy hydrauliki siłowej, aby każda maszyna czy urządzenie działały poprawnie i były bezpieczne w użytkowaniu.

Czym jest hydraulika siłowa?

Hydraulika siłowa jest podstawą do działania wielu urządzeń produkcyjnych czy przemysłowych. Stosuje się ją w branżach takich jak rolnictwo, budowlanka, mechanika, górnictwo czy transport. Jest niezwykłym ułatwieniem dla operatorów maszyn. To system różnych części, które wprawiają urządzenia w ruch. Działa w układzie zamkniętym, w którym krąży ciecz pod wpływem wysokiego ciśnienia. 

Hydraulika siłowa przyczynia się do zoptymalizowania prac produkcyjnych, skrócenia czasu budowy czy także modernizacji i tworzenia nowych maszyn. Można ją użyć wszędzie, w każdych warunkach. Dostarcza energię do urządzeń (bez źródła prądu), dzięki czemu spełniają swoją funkcję i przyspieszają realizację każdego zlecenia. Ponadto układy hydrauliczne są wygodne w sterowaniu i nie wymagają obsługi ręcznej, która byłaby uciążliwa. 

Elementy hydrauliki siłowej 

Aby wszystkie maszyny czy urządzenia z wykorzystaniem hydrauliki siłowej działały poprawnie, każdy z układów wymaga odpowiednich elementów i części. Można je zakupić od renomowanych producentów lub dystrybutorów, takich jak firma Aktim z Krakowa. Oferuje złącza hydrauliczne, obrotowe, elementy mocujące i różne akcesoria. Hydraulika siłowa składa się z pomp, które są używane do wprowadzenia cieczy w ruch. Mogą być śrubowe, tłokowe osiowe, zębate czy łopatkowe. 

Drugim, niezbędnym elementem są cylindry hydrauliczne, nazywane siłownikami. Zamieniają energię pod wpływem ciśnienia, które wytwarza ciecz. Dzięki temu poszczególne elementy zostają wprawione w ruch. Nie należy zapomnieć także o samych olejach czy smarach, dzięki którym cały układ działa sprawnie. 

Gdy ciecz ulegnie zabrudzeniom, usuwa się je za pomocą specjalnych filtrów. Z mniejszych części i akcesoriów, które tworzą układy hydrauliczne, można wymienić także okucia do węży, adaptery, łączniki, zawory czy przewody gumowe lub termoplastyczne. Każdy z produktów jest niezbędny do tego, aby cały system działał bez zarzutu. Warto jednak pamiętać, że urządzenia zasilane siłowo mają posłużyć przez wiele lat i być wysoce odporne i wytrzymałe na wszelkie zniszczenia. Z tego względu zakup odpowiedniego asortymentu powinien być przemyślany i powinno się go dokonać tylko w sprawdzonym i dobrze wyposażonym sklepie bądź hurtowni.