Wszelkiego rodzaju konstrukcje betonowe kojarzą nam się z bardzo dużą solidnością oraz wytrzymałością. Niestety nawet niewielkie pęknięcia doprowadzają do ich osłabiania, dlatego też należy o nie odpowiednio zadbać. Idealnym rozwiązaniem wydaje się być tutaj tak zwana Iniekcja ciśnieniowa. W związku z tym podpowiadamy, co warto wiedzieć o iniekcji ciśnieniowej.


Czym jest iniekcja ciśnieniowa?


Iniekcja ciśnieniowa to jedna z metod osuszania ścian budynku oraz wzmacniania go bez konieczności ingerencji w jego konstrukcję. Tego rodzaju usługa polega na ciśnieniowym wstrzyknięciu specjalnego preparatu iniekcyjnego w wywiercone wcześniej otwory.


Rodzaje iniekcji ciśnieniowych


Iniekcja ciśnieniowa dzieli się na kilka rodzajów, wśród których wyróżnić możemy:

  • Iniekcje niskociśnieniowe - Są to iniekcje, które idealnie sprawdzą się przy uszkodzeniach rys mających ponad 0,5mm przy użyciu ciśnienia około 0,4 MPa.
  • Iniekcje średniociśnieniowe - Tego rodzaju rozwiązanie sprawdzi się idealnie przy rysach nie większych niż 1mm, a ciśnienie stosowane w tej iniekcji wynosi maksymalnie 0,8 MPa.
  • Iniekcje wysokociśnieniowe - Jest to metoda, która służy do naprawy większych rys przy użyciu ciśnienia powyżej 0,8 MPa.

Jakich materiały stosuje się do iniekcji ciśnieniowej?

Jak zostało to wyżej wspomniane, iniekcja polega na wprowadzeniu w konstrukcję betonową, kamienną lub ceglaną różnego rodzaju preparatów, do których należą na przykład żywica epoksydowa, akrylowa, poliuretanowa, a także preparaty, których bazą są silikoniany czy krzemiany bądź parafina, a także zaprawę cementową.


Kiedy należy zastosować iniekcję ciśnieniową?

Iniekcję ciśnieniową stosuje się w momencie, gdy nasz budynek posiada różnego rodzaju rysy czy pęknięcia mające wpływ na późniejsze osłabienie konstrukcji materiału, a także w celu usunięcia lub zapobiegnięcia dostania się do tejże konstrukcji jakiejkolwiek wilgoci.


Zalety iniekcji ciśnieniowej

Usługa związana z iniekcją ciśnieniową niesie za sobą wiele zalet, ponieważ dzięki niej możemy na przykład sprawdzić, w jakim stanie jest konstrukcja budynku, a także zastosować ją do nawet najbardziej zawilgoconych murów. Poza tym metoda ta umożliwia kontrolę ciśnienia oraz to, w jakiej ilości dostarczany jest do otworów preparat iniekcyjny. Kolejna zaleta płynąca z zastosowania tego typu usługi jest to, iż konstrukcja naszego budynku zostanie wzmocniona oraz uodporniona na działanie wilgoci.


Komu zlecić iniekcję ciśnieniową?

Kiedy chcemy poprawić stan naszego budynku poprzez zastosowanie iniekcji ciśnieniowej, to warto zwrócić się do firmy takiej jak Alobex, której pracownicy w profesjonalny sposób przeprowadzą iniekcję zarówno konstrukcji betonowych jak i ceglanych i kamiennych a także ich połączeniach z elementami stalowymi i żeliwnymi.