Podczas budowania domu wiele osób zastanawia się jaki rodzaj ogrzewania wybrać, by możliwe było oszczędzanie energii i kosztów. Jednym z najlepszych sposób jest zainwestowanie w kocioł kondensacyjny. Jednak czym on jest? Kocioł kondensacyjny dzięki swojej budowie i możliwościom może zagwarantować nam oszczędzanie energii poprzez skraplanie pary wodnej, która znajduje się w spalinach kotłów.

Jakie możliwości dają kotły kondensacyjne?

Zmiana stanu skupienia jakieś substancji odbywa się poprzez wymianę energii między nią a otoczeniem. Jeśli chcemy zamienić litr wody o temperaturze 100 stopni Celsjusza w parę wodną, to musimy dostarczyć do niej 0,6 kWh energii. Oznacza to, że możliwe jest również odzyskanie energii. Wystarczy odwrócić cały proces i zamienić parę wodną w ciecz.

Aby jednak było to możliwe musimy posiadać odpowiednio zaawansowane technicznie kotły grzewcze. Takimi bez wątpienia są kotły kondensacyjne, które oferowane są przez firmę INSTAL-HOUSE Grzegorz Woźniak ze Strawczyna w województwie Świętokrzyskim. Plusem posiadania takiego kotła jest mniejsze zużycie paliwa, co wiąże się z mniejszymi wydatkami na jego eksploatację.

Kiedyś uważano, że zakup kotłów kondensacyjnych jest nieopłacalny, ponieważ ich koszt był duży większy od tradycyjnych kotłów. Poza tym wykorzystanie prostego palnika atmosferycznego i wymiennika ciepła z miedzianych rur wystarczało, by kocioł gazowy posiadał niemal 90% sprawności co kocioł kondensacyjny.

Wraz z rozwojem technologicznym okazało się, że stworzenie kotła kondensacyjnego o małych rozmiarach było łatwiejsze i zdecydowanie tańsze. Oprócz tego ceny paliw zaczęły rosnąć, co oznaczało, że kotły kondensacyjne stały się bardziej opłacalne. Dodatkowo taki rodzaj kotła emituje znacznie mniej zanieczyszczeń do atmosfery. W związku z tym producenci i sprzedawcy kotłów gazowych zaczęli coraz częściej z kotłów gazowych robić urządzenia kondensacyjne.

W jaki sposób kocioł kondensacyjny oszczędza paliwo?

Oczywiste jest w efektem spalania zawsze będzie dwutlenek węgla i woda, a także inne substancje, w zależności od rodzaju używanego paliwa. W trakcie tego procesu temperatura jest bardzo wysoka. W tradycyjnych kotłach sięga ponad 120 stopni Celsjusza. Oznacza to, że jest ona wyższa od temperatury, w której woda paruje. Wniosek jest prosty. Podczas spalania spaliny, a wraz z nimi woda zmieniona na parę wodną uciekają przez komin. Warto dodać, że zamiana wody w parę to reakcja endotermiczna, czyli do jej zajścia pobierane jest ciepło z otoczenia.

Kotły kondensacyjne dają możliwość odwrotnej reakcji, czyli skraplania pary wodnej zawartej w spalinach w wodę. Poza tym w trakcie tego procesu odbierane jest ciepło, które uciekłoby do atmosfery wraz ze spalinami. Na tym polega energooszczędność takich kotłów.

Kupno kotła kondensacyjnego należy poważnie rozważyć, jeżeli zależy nam na oszczędzaniu energii oraz zmniejszeniu kosztów ogrzewania domu.