Ocieplanie natryskowe cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów. Przy pomocy tej metody można wykonywać termoizolację poddaszy, hal, garaży, budynków gospodarczych, mieszkalnych i przemysłowych. Ocieplanie natryskowe doskonale sprawdza się zarówno zimą, kiedy to sezon grzewczy jest w pełni, jak i latem, gdy domownikom zaczynają doskwierać upały. Czym charakteryzuje się taka technika termoizolacji budynków?

Na czym polega izolacja natryskowa?

Izolacja natryskowa opiera się na aplikacji pianki poliuretanowej na wybraną powierzchnię. Używa się w tym celu specjalnego pistoletu, który pozwala na równomierną dystrybucję produktu. Pianka poliuretanowa w kontakcie z powietrzem puchnie i zwiększa swoją objętość nawet pięćdziesięciokrotnie, dostosowując się tym samym do danej powierzchni. Preparat wypełnia każdą szczelinę, tworząc szczelną i skuteczną termoizolację. Jakie są jego rodzaje?

Typy pianki PUR

Jak informuje specjalista z firmy PC SOS – na rynku dostępne są dwa rodzaje pianki poliuretanowej. Pianka otwartokomorowa zbudowana jest z komórek, które z powodzeniem można porównać do porów w ludzkiej skórze. Materiał ten doskonale nadaje się do ocieplania wnętrz, ponieważ jest paroprzepuszczalny. Oznacza to, że przejmuje wilgoć z powietrza, przez co ryzyko powstawania na ścianach bądź suficie pleśni i grzybów zostaje znacząco zminimalizowane. Pianka otwartokomórkową jest lekka, podatna na rozciąganie i ściskanie i nie pęka podczas pracy na skomplikowanej powierzchni np. więźbie dachowej.

Pianka zamkniętokomórkowa cechuje się dużo mniejszą paroprzepuszczalnością. W  przeciwieństwie do pianki otwartokomórkowej jest też bardziej sztywna, gęsta i wytrzymała. Produkt ten nie nadaje się do izolacji poddasza użytkowego, natomiast znakomicie sprawdza się do ocieplania  stropów i fundamentów.

Dlaczego warto zdecydować się na izolację metodą natryskową?

Trwałość i wysoka skuteczność izolacji wykonanej metodą natryskową to jedna z największych zalet tej technologii. Wełna mineralna czy styropian nie są w stanie w 100% pokryć wybranej powierzchni. Po ich zamontowaniu zawsze pozostanie jakaś niewielka szczelina. W przypadku pianki PUR nic takiego nie ma miejsca. Tego typu termoizolacja zapewni mieszkańcom optymalny komfort termiczny zarówno latem, jak i zimą, przyczyniając się do obniżenia kosztów związanych z eksploatacją budynku.

Piankę poliuretanową montuje się bardzo szybko. Doświadczeni specjaliści potrzebują zaledwie paru godzin, by uporać się z tym zadaniem. Choć metoda aplikacji preparatu nie jest skomplikowana, nie warto podejmować się samodzielnego wykonawstwa. Potrzeba wiedzy z zakresu budownictwa, by wiedzieć, w jaki sposób nanosić piankę PUR na poszczególne elementy budynku.

Warto też podkreślić, że materiał ten dobrze tłumi hałasy i nie jest interesujący dla gryzoni ani insektów, które często traktują tego typu preparaty jako pożywienie lub miejsca lęgowe.