Coraz popularniejszą opcją wykończenia domu są podwieszane sufity. Płyty kartonowo-gipsowe doskonale uzupełnią nasze wnętrza o nowoczesny sznyt. Od czego warto zacząć, decydując się na tego typu rozwiązanie? Przede wszystkim od odpowiedniego projektu, dobrze zwymiarowanego i opisanego. Zadbaj też o ściany, powinny być otynkowane, a okna znajdujące się w pobliżu zabezpieczone przed wilgocią.
Dlaczego warto postawić na sufity podwieszane?
Potrzebujesz zatuszować krzywe ściany? Sufity podwieszane sprawdzą się idealnie! Równie dobrze ukryją to, co chcemy, aby pozostało schowane, jak instalacje, kable czy pozostałe przewody. Proces ten szczególnie sprawdzi się w wysokich pomieszczeniach, co jednocześnie wpłynie na obniżenie cen za ogrzewanie, ale także wyciszy nasze mieszkanie. Niestety, takie rozwiązanie ma również wady, np. dużą podatność na wilgoć.
Ruszty metalowe
Konstrukcja sufitu podwieszanego może składać się z trzech dostępnych rusztów metalowych. To, na jaki typ się zdecydujemy, zależy od naszych potrzeb oraz aranżacji wnętrza. Wśród dostępnych opcji mamy tak zwany ruszt pojedynczy, który świetnie się odnajdzie w niskich pomieszczeniach. Idealnie nada się do wyrównania wszelkich nierówności sufitowych. Następnie możemy się zdecydować na ruszt krzyżowy jednopoziomowy. To rozwiązanie z kolei doskonale sprawdzi się do wyciszenia przestrzeni. Profile są rozstawiane co 120 cm, a nośne co 40 cm. Ostatnia opcja to najbardziej popularny ruszt krzyżowy, ten nada się do każdego wnętrza.
Wybierz odpowiednio
Bez względu, na jaki ruszt się zdecydujesz, wykonanie sufitów podwieszanych zleć firmie, która ma spore doświadczenie w tego typu pracach, np. Filar z Koszalina. Rozwiązanie to ma swoje wady, ale jak widzisz, zalet jest znacznie więcej. Pamiętaj, aby dopasować je do swojego wnętrza i nie daj się przekonać, że podwieszany sufit nadaje się tylko do salonu. Równie dobrze sprawdzi się w kuchniach, łazienkach czy nawet pokoju dziecięcym.