Prace geodezyjne powykonawcze są przeprowadzane po zbudowaniu budynku i podłączeniu go do sieci sanitarnych, elektrycznych oraz teletechnicznych. Najczęściej geodeta wchodzi na plac budowy jeszcze przed zasypaniem tzw. uzbrojenia terenu. W niektórych przypadkach może dokonać inwentaryzację po ich zakryciu ziemią. Jak zaś wygląda praca powykonawcza? Dzieli się ona na działania kartograficzne oraz pomiarowe.

Pomiary powykonawcze

Pomiary geodezyjne powykonawcze przede wszystkim polegają na sprawdzeniu, czy dany budynek oraz jego sieć przyłączy wykonany jest zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, normami branżowymi oraz w zgodzie z założeniami projektu. Geodeta musi zatem wyznaczyć osnowę poziomą i wysokościową, a także ma w obowiązku określić zakres przekształceń i odkształceń elementów architektury. Te zadania należy zawsze zlecać uprawnionemu i szeroko wyspecjalizowanemu specjaliście. Takich znajdziesz w firmie Area Usługi Geodezyjne, która przy inwentaryzacjach wykorzystuje najnowocześniejszy branżowy sprzęt. 

Jeśli chodzi o sposób prowadzenia pomiarów, należy wiedzieć, że mogą one być bezpośrednie lub pośrednie. W pierwszym przypadku dokonywane są one na odkrywkach terenowych, kiedy to uzbrojenie terenu nie jest jeszcze zasypane. Pośrednie pomiary to zaś te, które wykonuje się na zasypanych sieciach – wykorzystuje się do ich lokalizacji specjalne urządzenia. Sam obrys budynku i innych jego elementów metodą pośrednią może polega również na analizie zdjęć lotniczych wykonywanych np. z drona. Przy niektórych pracach inwentaryzacyjnych istotne jest także zmierzenie mas ziemnych lub przeprowadzenie innych niestandardowych badań.

Prace kartograficzne

Oprócz ważnych pomiarów geodezyjnych w ramach inwentaryzacji powykonawczej przeprowadza się szereg działań kartograficznych w specjalnych programach komputerowych. Przede wszystkim należy nanieść wszystkie dane na mapę zasadniczą. Ważne są również: ewidencja gruntów i budynków oraz ewidencja sieci uzbrojenia terenu. Oprócz tego geodeta jest zobowiązany do stworzenia operatu geodezyjnego powykonawczego, który przekazany musi zostać kierownikowi budowy oraz do Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego.

Inwestor – np. przy budowie domu jednorodzinnego – również powinien dostać pakiet dokumentów, które mogą przydać się przy ubezpieczaniu domu, jego przebudowie i remontach, a także przy jego sprzedaży. Dokumentacja geodezyjno-kartograficzna jest zatem niebywale istotna. Szczegóły jej tworzenia, zwłaszcza pod kątem technicznym reguluje Rozporządzenie MSWiA z 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych.

Profesjonalny geodeta

Area Usługi Geodezyjne specjalizuje się w szerokim zakresie usług geodezyjnych i kartograficznych. W ofercie znajdują się takie usługi jak: pomiary geodezyjne, obsługa geodezyjna inwestycji, podziały nieruchomości, sporządzanie map do celów projektowych i prawnych, kartografia, sporządzanie map sytuacyjno-wysokościowych, tyczenie budynków, rozgraniczenia nieruchomości oraz wytyczanie granic działek. Area Usługi Geodezyjne jest w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów.