Kontrole kominiarskie to nie tylko nudny obowiązek ustanowiony w 1994 roku, który należy spełnić, ale również troska o bezpieczeństwo zarówno Twoje, jak i Twoich najbliższych. Poprawnie funkcjonujący system umożliwia odpowiednią cyrkulację powietrza w mieszkaniu, co zapobiega między innymi zaczadzeniu, bądź innym sytuacjom, mogącym zagrozić naszemu życiu.

Jak często powinniśmy dokonywać przeglądu?

Jak często powinien być wykonywany przegląd przewodów kominowych? Według prawa budowlanego raz do roku, w domach poniżej 200 metrów, a powyżej tej wielkości – raz na 6 miesięcy. Należy zacząć przede wszystkim od sprawdzenia zarówno drożności, jak i szczelności komina. Prace te są przeprowadzane na dachu budynku z użyciem specjalistycznego sprzętu. W międzyczasie następuje ogólna ocena stanu oraz w razie potrzeby, czyszczenie ścian kominowych. To ważne, z uwagi na częste osadzanie się smoły, na co wpływ ma spalanie ze zbyt niskim udziałem powietrza. Nadprogramowa ilość tej substancji może doprowadzić nie tylko do zatkania przewodów, ale również do ich zapalenia.

Stan techniczny instalacji grzewczych

Równie istotnym krokiem jest zbadanie pionu oraz wszystkich urządzeń podpiętych pod przewody prowadzące do komina. Ważne, aby podczas tego typu przeglądu sprawdzić stan techniczny całej instalacji. Pamiętaj, aby nie zlecać tego zadania przypadkowej firmie. Odpowiednio przeprowadzona kontrola to troska o bezpieczeństwo Twoje i Twoich najbliższych, wybierz więc sprawdzonego specjalistę, który ma wieloletnie doświadczenie w tej branży. Polecamy np. firmę Usługi Kominiarskie Marta Skorupińska.

Czyszczenie przewodów

Komin powinien być sprawdzany raz na 6-12 miesięcy, tak samo powinny być kontrolowane przewody, zarówno dymne, jak i spalinowe. Optymalny termin to raz na pół roku, zwracaj jednak uwagę, aby specjalista, która Cię odwiedzi, był zarejestrowany w Korporacji Kominiarzy Polskich. Dzięki temu wpisowi zyskasz pewność, że jest to profesjonalista w swoim fachu.