System ciepłej wody użytkowej może być oparty o pracę dwufunkcyjnego kotła gazowego czy też pompy ciepła powietrz-woda. Są to przykłady technologii wysoce energooszczędnych i proekologicznych, znacznie bardziej rekomendowanych od zwykłych urządzeń na węgiel czy też ekopellet. Nie zawsze jednak inwestorzy mogą wybrać sprzęt dwufunkcyjny w domu lub mieszkaniu. Niekiedy należy postawić na niezależny system: pojemnościowy lub przepływowy podgrzewacz wody. Kiedy wybrać drugi z wymienionych typów sprzętów i komu zlecić tworzenie sieci c.w.u. w domu?

Czym jest podgrzewacz wody?

Podgrzewacze wody w wersji zbiornikowej, czyli pojemnościowej to nic innego jak popularne bojery. Przepływowe podgrzewacze to zaś mniejsi kuzyni, którzy mimo mniejszej mocy przerobowej, są znacznie bardziej energooszczędne. Pobierają one bowiem energię elektryczną tylko w momencie przepływu wody i gwarantują ciągły pobór ciepłej wody bez konieczności oczekiwania na podgrzanie.

Wysokiej klasy urządzenia są w stanie przygotować wodę do temperatury 40 stopni Celsjusza w mniej niż 3 sekundy. Pojemnościowe bojlery podgrzewają zaś surowiec partiami po kilkadziesiąt litrów. W przypadku wyczerpania zapasów należy poczekać na to, aż urządzenie przygotuje kolejną rezerwę do użycia.

Rodzaje przepływowych podgrzewaczy wody

Przepływowe podgrzewacze wody występują w różnych wersjach. Przede wszystkim dzieli się je na te gazowe oraz elektryczne. Ich wydajność może być podobna, lecz to te drugie zwyciężają, jeśli chodzi o energooszczędność i bezawaryjność swojej pracy. Są one też łatwiejsze do zainstalowania oraz eksploatacji.

Drugi ważny podział wyszczególnia przepływowe podgrzewacze wody jedno lub wielopunkowe. W pierwszym przypadku urządzenia są w stanie zasilać tylko pojedyncze ujęcie wody np. zlew w kuchni i zmywarkę. Sprzęty wielopunktowe umożliwiają podgrzewanie wody również do celów prania czy zażywania kąpieli pod prysznicem. Aby jednak zapewnić sobie wysoką wydajność bez oczekiwania na ciepłą wodę, trzeba wybrać sprzęt o odpowiedniej mocy. Podgrzewacze dla umywalki mogą mieć zaledwie moc w granicy 3,5 kW. Te współpracujące z wannami muszą mieć moc około 18 kW.

Kiedy warto postawić na przepływowy podgrzewacz wody?

Przepływowy podgrzewacz idealny jest do zasilania małych domów i mieszkań, przy niewielkiej liczbie użytkowników. W innym wypadku lepiej postawić na bojler, pompę ciepła czy też kocioł gazowy kondensacyjny. Warto stosować te urządzania również w pomieszczeniach gospodarczych oraz domkach letniskowych.

Pamiętać powinno się jednak o doborze podgrzewacza pod kątem warunków technicznych obiektu oraz zapotrzebowania na c.w.u. W tym celu poleca się podjąć współpracę z doświadczonymi instalatorami sieci grzewczych, gazowych i hydraulicznych. Szerokie usługi doradcze, montażowe i serwisowe oferuje firma STOCH B&B INSTALL, która działa m.in. jako pogotowie hydrauliczne. Pracownia specjalizuje się też w tworzeniu ogrzewania podłogowego czy grzejnikowego, serwisem pieców i zestawów WC, a także wymianą zaworów i rur. Instalacje grzewcze dobra pracownia sprawdzić może przy pomocy kamer termowizyjnych. 

Zalety przepływowych podgrzewaczy wody

Przepływowe podgrzewacze wody mają wiele zalet. Gwarantują komfort użytkowania oraz brak konieczności codziennej obsługi. Są wysoce energooszczędne i proekologiczne, a także proste w montażu. Nie zajmują też dużo miejsca. Bez problemu sprawdzają się w domach i mieszkaniach przy kilku domownikach.

Pamiętać jednak zawsze należy o tym, aby dobrać odpowiednie urządzenie. W innym przypadku przy podwyższonym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę system może nie sprostać zadaniu. Współpraca z dobrym hydraulikiem zawsze zapewnia pomyślność inwestycji. To instalator powinien doradzić, czy lepiej wybrać system c.w.u. gazowy, czy też elektryczny.