Nowoczesne przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony inwestorów budowlanych i obecnie postrzegane są w kategoriach atrakcyjnej alternatywy dla szamb klasycznych. Pomimo większych kosztów zakupu są znacznie tańsze w eksploatacji. Poza czynnikami finansowymi warto również zwrócić uwagę na istotne aspekty ekologiczne. Z jakimi informacjami trzeba się zapoznać przed ostateczną decyzją o zakupie? Jakie oczyszczalnie oferuje firma Bio-Eko Plus?

Jakie są korzyści?

Zdecydowanie się na zakup i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków niesie ze sobą wiele praktycznych korzyści. Rozwiązanie to w zasadzie pozwala całkowicie zapomnieć o konieczności regularnego opróżniania zbiornika i wywożenia ścieków. Ogromna wygoda użytkowania i tania eksploatacja wynikają również z tego, że technologia ta nie wymaga czasochłonnej obsługi - raz w roku konieczne jest opróżnienie oczyszczalni do zera, wymiana filtra oraz zastosowanie podwójnej dawki bakterii na ponowny rozruch. Oprócz tego raz na dwa tygodnie należy do zbiornika wrzucać bakterie czynne, rozkładające nieczystości na związki mineralne, które dopiero tak rozłożone mogą trafić do gleby nie szkodząc środowisku.

Oczywiście wspomnieć trzeba również o aspekcie ekologicznym, który w dzisiejszych czasach zyskuje na wyjątkowym znaczeniu. Różnego rodzaju zanieczyszczenia znajdujące się w ściekach poddawane są naturalnym procesom biologicznym. Rozkładają się na proste związki mineralne, które w żaden sposób nie mogą zaszkodzić środowisku naturalnemu. Właściwie dobrana i eksploatowana w prawidłowy sposób przydomowa oczyszczalnia ścieków, stanowi także najlepszą gwarancję szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Opuszczająca instalację ciecz może zostać bez obaw rozsączona do gruntu, ponieważ nie stanowi zagrożenia dla indywidualnych ujęć wody. Co jeszcze warto wiedzieć?

O czym należy pamiętać?

Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków uwarunkowany jest przepisami obowiązującego prawa budowlanego. W pierwszej kolejności warto pamiętać o tym, iż oczyszczalnie tego typu nie mogą być instalowane na terenach objętych siecią kanalizacyjną. W tym przypadku inwestor ma obowiązek przyłączenia domu do kanalizacji. Podczas wyboru miejsca na osadnik kluczowa staje się jego odległość od miejsc uznawanych za newralgiczne. Dlatego właśnie powinien znajdować się on przynajmniej 15 m od studni, 30 m od zabudowań, 5 m od okien, 15 m od drzew, 1,5 metra od rur gazowych i wodnych, a także 1 metr od kabli elektrycznych.

Jak podkreślają specjaliści z firmy Bio-Eko Plus w Garbach pod Poznaniem, prace związane z montażem przydomowej oczyszczalni najlepiej wykonywać w okresie od wiosny do jesieni, gdyż nie ma wtedy problemu z prowadzeniem wykopów w ziemi. Z praktycznego punktu widzenia warto również zgrać zakończenie instalacji z terminem wprowadzenia się do wymarzonego domu. Jeżeli zaś chodzi o same koszty inwestycji, to na samym wstępnie są one wyższe niż w przypadku zakupu klasycznego szamba. Niemniej jednak po 2-3 latach, ze względu na brak konieczności wywożenia ścieków, wydatki zwracają się, a oczyszczalnia zaczyna generować zysk.

Prace ziemne w ofercie firmy Bio-Eko Plus

Firma Bio-Eko Plus specjalizuje się także w różnego rodzaju robotach ziemnych z wykorzystaniem własnych koparek i pojazdów z HDS. W ramach usług w tym zakresie doświadczeni fachowcy wykonują m.in. wykopy pod szamba, przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków i inne zbiorniki, wykopy pod fundamenty, hale magazynowe oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne i telekomunikacyjne. Dodatkowo firma zajmuje się porządkowaniem terenu, przygotowaniem terenu pod budowę, pracami rozbiórkowymi, utwardzaniem placu pod parkingi, odwodnieniami terenu oraz nawożeniem ziemi zarówno pod budowę obiektów, jak i pod zakładanie ogrodów.