Jeżeli w pobliżu posesji przebiega rura kanalizacyjna, najwygodniejszym sposobem odprowadzania ścieków jest podłączenie do sieci kanalizacyjnej. Warto mieć jednak świadomość, że niektórzy mieszkańcy wciąż jeszcze pozostają pozbawieni tej dogodności, a efektywne korzystanie z szamba nie zawsze jest możliwe. Montaż przydomowej przepompowni umożliwia wygodne odprowadzanie ścieków gospodarczych. Czym charakteryzują się przydomowe przepompownie? Jakie są ich zalety i zasady działania? 

Czym charakteryzuje się przydomowa przepompownia ścieków? 

Przydomowa przepompownia ścieków to cały system, który umożliwia transportowanie nieczystości z gospodarstwa domowego do odbiornika ścieków surowych, np. kanalizacji, zbiornika bezodpływowego lub zbiornika przydomowej przepompowni. Na montaż przydomowej przepompowni ścieków decydują się zwykle mieszkańcy terenów położonych w znacznej odległości od głównych sieci kanalizacyjnych. To popularne rozwiązanie również w sytuacji, gdy korzystanie z systemów grawitacyjnych okazuje się niemożliwe, bądź w miejscach o wysokim poziomie wód gruntowych. Nieczystości z toalet i odpływów są automatycznie pompowane do niewielkiego zbiornika na najniższym punkcie instalacji sanitarnej. Mechanizm przydomowej przepompowni pozwala na podniesienie poziomu ścieków i bezpośredni transport do zbiornika, szamba lub kanalizacji. Cały system montowany jest w odległości 5-10 m od budynku mieszkalnego bądź użytkowego na głębokości ok. 200 cm. W zależności od wielkości obiektu mechanizm może być wyposażony w pompę pojedynczą lub podwójną. 

Jakie są zalety przydomowej przepompowni ścieków? 

To, co wyróżnia przydomową przepompownię ścieków, to przede wszystkim doskonała wydajność systemu. Chociaż montaż przepompowni wiąże się ze sporymi kosztami, jej eksploatacja kosztuje już naprawdę niewiele. Dzięki temu w ciągu kilku lat możesz spodziewać się zwrotu poniesionych kosztów. Warto zwrócić uwagę, że na wydajność systemu wpływ ma również jej rozmiar. Projekt dopasowany do indywidualnych potrzeb klienta pozwala na osiągnięcie maksymalnej wydajności przepompowni. Każdy wie, jak niebezpieczna jest nieszczelna instalacja. Przydomowe przepompownie wykonane są z wysokiej jakości materiałów, które gwarantują szczelność i bezawaryjną pracę systemu przez długie lata. Bezpieczeństwo i koszty są niezwykle ważne, ale liczy się także wygoda. Prawidłowo zamontowana przydomowa przepompownia ścieków wyróżnia się bezobsługową pracą i niską awaryjnością. Produkcją przydomowych przepompowni ścieków zajmuje się firma INWAP

Wybór pompy do przydomowej przepompowni ścieków

Aby cały mechanizm przydomowej przepompowni ścieków działał bez zarzutu, niezwykle ważny jest optymalny dobór wszystkich elementów składowych. Sercem całego systemu przepompowni są bez wątpienia pompy. Przed zakupem odpowiedniego egzemplarza należy uwzględnić rodzaj pompowanych ścieków, wydajność sprzętu, prędkość przepływu, a także wysokość podnoszenia. Pompy dzielone są głównie pod względem konstrukcji technicznej. Można wyróżnić pompy typu wirowego bądź wyporowego. Pompy wirowe odznaczają się niezwykłą wydajnością, łatwą eksploatacją i bezproblemową konserwacją. Stosowane są do pompowania zarówno ścieków wstępnie oczyszczonych, jak i nieoczyszczonych oraz do osadów i szlamów. Z kolei pompy wyporowe ze względu na mniejszą wydajność polecane są do niewielkich przydomowych przepompowni. W przypadku pompowania ścieków surowych, konieczny będzie wybór pompy z rozdrabniaczem. Umożliwiają one nie tylko rozdrabnianie ścieków, ale również ich mieszanie i napowietrzanie. Zapobiega to sedymentacji, a efekt zagniwania zostaje ograniczony. 

Na co należy zwrócić szczególną uwagę? 

Na efektywność pracy przydomowej przepompowni ścieków ma wpływ wiele czynników. Niezwykle istotne jest optymalne zaprojektowanie systemu. Należy przeanalizować wszystkie dostępne elementy budowlane i dobrać je tak, aby zoptymalizować wydajność całego urządzenia. Przy projektowaniu przepompowni konieczne będzie uwzględnienie rodzaju gruntu, na jakim ma zostać zamontowana, oraz konsystencję, skład chemiczny i temperaturę ścieków. Zakup wysokiej jakości elementów oraz poprawny montaż to gwarancja bezawaryjnej pracy systemu przez wiele lat. Tłoczenie ścieków powinno odbywać się z prędkością nie mniejszą niż 0,7 m/s. W przeciwnym razie w rurach zaczną tworzyć się osady, a w efekcie również zatory. Przy wyborze elementów przepompowni należy uwzględnić moc, maksymalną wysokość podnoszenia ścieków oraz maksymalną wydajność tłoczenia.